ارگ امیریه به عنوان نخستین طرح الگو و محرک توسعه در بافت فرسوده شهر سبزوار( محدوده دروازه عراق حدفاصل خیابان های بیهق غربی و عطاملک ) با هدف بازآفرینی و هویت بخشی به بافت قدیمی با مساحتی بالغ بر ۳٫۴ دهم هکتار در بخش مرکزی شهر در سال ۹۴ با مشارکت شهرداری و بخش خصوصی آغاز شد تا به یک بافت جدید شهری از حیث ساخت و ساز و معمار سنتی تبدیل شود.

به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سبزوار، این طرح در سال ۹۷ با استفاده از تجارب کارشناسان و متخصصان مجرب شهرداری با احداث بازار بزرگ بیهق در بلوک ۵ امیریه وارد مرحله جدیدی شده است. مرحله ای که سبب شده شهرداری با در نظر گرفتن شاخص هایی نظیر توجه به اقتصاد شهری و سرمایه گذاری های زیربنایی در الگوی اقتصاد مقاومتی و ارائه خدمات مطلوب تر گام ها را مستحکم تر از گذشته بردارد.

از این رو شهردار سبزوار در نشست خبری خود با اصحاب رسانه سبزوار به توضیحاتی درباره این طرح پرداخت و گفت: بهسازی طرح ارگ امیریه به سال ۸۸ بر می‌گردد، در آن زمان شهرداری و سازمان عمران مسکن سازان قراردادی منعقد می کنند که براساس تفاهم اولیه، بهسازی و نوسازی مطرح شد یعنی قرار شد که بافت تاریخی شهر سبزوار در حدود ۳ و ۴ دهم هکتار( ۳۴ هزار متر) در هسته مرکزی شهر بهسازی و نوسازی شود.

سید علی کوشکی افزود: از سال ۸۷ تا ۹۳ پنج سالی بدون انجام عملیاتی این طرح سپری شد و اتفاق خاصی نیفتاد تا اینکه در سال ۹۳ با نگاه شهردار وقت(دکتر طالبی) به حوزه شهرسازی، مبلمان شهری و بهسازی بافت فرسوده قرار شد فاز نخست بلوک امیریه وارد عملیات اجرایی شود که اعتباری بالغ بر ۲۴۰ میلیارد تومان در سال ۹۳ نیاز داشت.

وی ادامه داد: اعتباری که ما گرفتیم ۷۰ میلیارد تومان به صورت اوراق مشارکت بود که حدود ۲۰ میلیارد تومان آن در بلوک های ۲،۳،۴ و۵ در بحث تملک ها مستهلک شد.

شهردار سبزوار بیان کرد: در بلوک ۵ امیریه، تا عمق ۱۰ متری خاکبرداری شده بود و زمین آماده بود و ما تنها حدود ۲۰ میلیارد تومان اعتبار بیشتر نداشتیم. از این رو گفتیم اگر کار را در بلوک های دیگر ادامه دهیم برای ما  بعدها آورده ای ندارد. پس در آن زمان تیم اقتصادی و کمیته فنی به این تیجه رسید که کل میلگرد و سیمان مورد نیاز بلوک ۵ را خریداری کند.

وی اظهار کرد: در فاز نخست بلوک ۵ امیریه قرار بر این شد که به صورت امانی شرکت پیمانکاری کار را انجام دهد که این اقدام با صرفه جویی ۱۵ میلیارد تومانی مواجه شد. در نهایت در حال حاضر ۳۰ هزار مترمربع طرح به اسکلت بندی در دو طبقه منفی، همکف، اول و دوم رسیده و سقف ها نیز تکمیل شده است.

شهردار سبزوار تصریح کرد: ۷۰ میلیارد اوراق مشارکت با مبلغ ماهانه ای که باید به بانک شهر پرداخت شود چیزی حدود ۱۳۶ میلیارد تومان است که با بانک شهر برای پرداخت بدهی بلوک ۵ وارد رایزنی جهت تهاتر شدیم و که بانک شهر پذیرفت تا پیمانکار طرح ما را کارشناسی و ما آن را با قیمت کارشناسی به بانک شهر بدهیم و از سوی دیگر بانک شهر هم تسهیلات مورد نیاز را در اختیار شهرداری قرار دهد تا طرح تکمیل شود و نهایتا ما بدهی خود را به این بانک پرداخت نماییم و اگر هم آورده ای بود بین شهرداری و بانک شهر تقسیم شود.

وی از سرمایه گذاری و خرید ۲۰ درصد بلوک یک ارگ امیریه در دوره شورای چهارم و پنجم به عنوان یک اتفاق خوب یاد کرد و گفت: در بلوک امیریه ما بر این باور هستیم که از درآمد بلوک امیریه و بافت آمد بدهی خود را تهاتر خواهیم کرد.

کوشکی گفت: ریالی از اوراق مشارکت طرح امیریه در پرداخت هزینه ها و حقوق و دستمزد شهرداری هزینه نشد و اعتبار صرفا برای طرح و توسعه آن صرف شد.