استاندار خراسان رضوی گفت: می خواهیم استان خراسان رضوی را با شرکت هایش و با کمک افراد توسعه گرا و موفق اداره کنیم و هر روستا و بخش و شهرستانی را به یک شرکت بدهیم و دولت پشتیبان و خدمتگزار آن ها باشد و امروز من واقعا خیلی خوشحالم که شرکت های بزرگی در استان خراسان رضوی وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، علیرضا رزم حسینی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان سبزوار افزود: در همه دنیا نیز تمام کشورهایی که پیشرفت کرده اند، دولت ها فقط  نظارت و کنترل می کنند و حداکثر پشتیبانی را از فعالیت های مردمی به عمل آورند، اما در کشور ما دولت ها همه کاره ملت شده اند که این خلاف قانون اساسی است. زیرا ما اصول متقن داریم اصول که مردم را در اداره کشور مشارکت دهیم. ما اقتصاد را دولتی و رانتی کرده ایم و این باعث فساد در دستگاه های دولتی می شود.

وی با بیان ایده مثلث توسعه اقتصادی برای توسعه و پیشرفت خراسان رضوی گفت: ما در این مثلث می خواهیم همه دستگاه های حکومتی قوه قضائیه، قوه مجریه و قوه مقننه را با هم همراه کنیم و برای همین است که در این جلسه رئیس دادگستری شهرستان نیز حضور دارد و معنایش این است که ما با هم هستیم. در کجای کشور غیر از خراسان رضوی و کرمان که من خدمتگزار مردم آنجا بودم، تا به حال اینطور بوده که همه ارکان بیایند پای سرمایه گذار و برایش امضا کنند؟

رزم حسینی همچنین اظهار داشت: فرماندهان اجرای مثلث توسعه اقتصادی فرمانداران هر شهرستان هستند. دیگر از فرمانداران انتظار رفتن به جلسات تشریفاتی و سخنرانی در این مجلس و آن مجلس را نداریم، بلکه کارنامه های فرمانداران بر اساس ارزش اقتصادی و فرهنگی منطقه شان محاسبه می شود که چه قدر موفق بوده اند، الگوی اقتصاد مقاومتی را جا بیاندازد و چه قدر موفق شده اند امام جمعه و نمایندگان را در راستای مثلث توسعه اقتصادی هم گرا و هم جهت کنند؟

وی با اشاره به گران شدن اداره کشور در نتیجه بزرگ شدن بدنه دولت گفت: نظام دیوان سالاری کشور ما از ۱۳۱۶ تاسیس شده و هر سال بر این نظام اداری افزوده و دستگاه های موازی تاسیس کرده ایم و هر دولت، هر شورای شهر و هر شهرداری که مشغول به کار شده اقوام خودش را مرتبا به شبکه دولت وارد کرده است.

استاندار خراسان رضوی با انتقاد به اینکه ۸۵ درصد بودجه دولت در حوزه هزینه های جاری صرف می شود، گفت: ما حق نداریم پول نفت را برای اداره خودمان در شبکه دولت خرج کنیم.

وی افزود: ما از فرهنگ اقتصاد مقاومتی غفلت کرده ایم در حالی که تفسیر قرآن می گوید هیچ کس نمی تواند عبادت کند مگر در سایه اقتصاد و امنیت و اول اقتصاد را می آورد و بعد امنیت را.

وی همچنین گفت: ما با سرمایه گذاران و کارآفرینانمان چه کرده ایم؟ گفتیم این ها زالو صفت و سرمایه دار و غارت گر و مفسدند و بدین ترتیب سرمایه ای که باعث تعالی فرهنگی و اقتصادی جوانان می شد از کشور خارج شد و هنوز هم دارد خارج می شود در حالی که فرهنگ دینی ما مملو از تکریم سرمایه گذار و کارآفرینان است.

رزم حسینی با بیان اینکه اختلافات سیاسی آفت جدی انقلاب اسلامی ایران است، گفت: هر کدام از جریانات سیاسی به یک اسمی بر مصدر امور می آیند یک باند و گروهی درست می کنند و یک مدت اداره کشور را به دست می گیرند. من دارم صادقانه با مردم صحبت می کنم. ما با بعضی از این کوتاهی ها و بی خردی هایمان در اداره کشور چگونه می خواهیم راه شهیدان را ادامه دهیم؟

وی افزود: انگیزه انقلاب و شهدا این بود که ما کشوری متمکن و متدین باشیم و همه با هم کار کنیم. این فرهنگ اقتصادی ماست.

وی ادامه داد: مدیریت جهادی مدیریت بزن و برو نیست، بلکه مدیریت تلاش با فکر و درایت و تدبیر شبانه روزی است. مدیران اجرایی ما در دهه پنجم انقلاب باید دانا و کاردان باشند و واقعا بتوانند تلاش شبانه روزی برای ارتقاء سطح رفاه فرهنگی و اقتصادی استانشان داشته باشند.

استاندار خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شورا ها محل جنگ ودعوا و نزاع نیست، گفت: مردمی که رأی می دهند، عملکردها را نیز رصد می کنند و هر شورایی که به نزاع بپردازند، فرماندار شهرستان موظف است، که گزارش آن را به شورای حل اختلاف بدهد.

رزم حسینی در حوزه توسعه و آبادانی شهرستان نیز گفت: همه دولت ها بعد از انقلاب اسلامی، در حوزه سازندگی خدمت کردند. در همین سبزوار تا قبل از انقلاب نه فرودگاهی بود نه گاز و نه راه آهن، جاده ها خاکی بود، برق نبود، اما اکنون همه یا ایجاد شده یا در حال اجراست. بنابراین نظام جمهوری اسلامی موفق شده در حوزه آبادانی و سازندگی کارهای خوبی انجام بدهد اما کاستی هایی نیز داشته است. مثلا در حوزه آسیب های اجتماعی، در حوزه توانمند سازی اقتصاد خانواده های روستایی، نوسانات و نابسامانی های اقتصادی و …ناکامی های زیادی داشتیم و هنوزهم داریم که این ها از ناکارآمدی نظام اداری ماست.

وی ادامه داد: در استان خراسان رضوی زیبنده امام رضا(ع) و مردم این استان نیست که رتبه دوم آسیب های اجتماعی نظیر طلاق و … را بعد از استان البرز در کشور داشته باشند. پس ما اگر می خواهیم دهه پنجم انقلاب را شروع کنیم، باید سبک اداری جدیدی برای استان وکشور طراحی کنیم.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار نیز در این مراسم ضمن برشمردن برخی ظرفیت های دیار سربداران گفت: منطقه ویژه اقتصادی سبزوار که نمایندگان سالها، زحمات زیادی برای آن کشیده اند، در زمینی به وسعت حدود ۱۲۰۰ هکتار در فاصله ۳۰ کیلومتری جاده سبزوار- نیشابور در حال اجراست که در فاز اولیه آن ۵۰ هکتار اجرایی شده و اکنون پیگیری استانداری را می طلبد که بتوانیم مصوبه سازمان حفاظت محیط زیست را بگیریم که کل  این مجموعه اجرایی شود.

احمد برادران همچنین گفت: برای دسترسی سبزوار به راه آهن سراسری نیز بخشی از عملیات اجرایی و زیرساختی و نیز حل مسئله معارضین زمین های آن صورت گرفته و به زودی ایستگاهش کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وی همچنین به اخد مجوز های حوزه دفتر سرمایه گذاری، پایلوت شدن سبزوار در موضوع باز آفرینی محلات هدف شهری در کشور و توانمندی های دانشگاهی، اقتصادی و … این شهرستان نیز اشاره کرد.

امام جمعه سبزوار نیز در این جلسه به سخنرانی کوتاهی پرداخت و بعد از بر شمردن توانمندی های موجود سبزوار به بعضی از مهمترین مشکلات شهرستان و استان از جمله نبود نقشه راه عملیاتی برای توسعه و سنجش عملکرد مدیران و نیز انتصاب های سیاسی در برخی دستگاه های دولتی و عدم توجه به شایستگی افراد اشاره کرد.

حجت الاسلام مغیسه همچنین به عدم همکاری برخی بانک ها در اعطای تسهیلات به حوزه تولید سبزوار علی الرغم وجود دستورالعمل های لازم، انتقاد کرد و گفت: همکاری خوبی بین بانک ها با سر مایه گذاران و تولید کنندگان در شهرهای دیگر انجام می شود ولی در اینجا آن همکاری لازم صورت نمی گیرد.

وی همچنین به یادآوری قول رئیس جمهور در سفر به سبزوار برای تکمیل راه آهن این شهرستان پرداخت که هنوز انجام نشده است و طولانی شدن بیش از حد این پروژه هم به ضرر دولت است و هم به ضرر ملت.

وی سپس خواستار رسیدگی به وضعیت بحرانی سبزوار در حوزه قنات ها شد و مخصوصا به وضعیت مسجد جامع سبزوار اشاره کرد که راجع به آن چندین جلسه گرفته شده و پس از نزدیک به دوسال در پیچ و خم اداری به سرانجام نرسیده است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: یکی از مشکلات این شهرستان معضل حاشیه نشینی است که ریشه آن مهاجرت بی رویه روستاهای منطقه بوده است.

حسین مقصودی افزود: شهر سبزوار ۳۹۱ هکتار سکونتگاه غیر رسمی و هفت منطقه حاشیه نشین با آسیبهای اجتماعی دارد بنا بر این باید با توجه به توانمندسازی مناطق روستایی جلوی مهاجرت روستائیان و گسترش حاشیه نشینی را گرفت.

نماینده دیگرمردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: از محل اعتبارات سفر اردیبهشت امسال رئیس جمهوری به سبزوار ۱۰۰ میلیارد ریال برای چهار بانده شدن جاده سبزوار- اسفراین و ۸۰ میلیارد ریال برای بهسازی جاده سبزوار – خوشاب و ۱۰۰ میلیارد ریال هم برای تکمیل طرح راه آهن سبزوار اختصاص یافت.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: طرح افزایش پروازهای فرودگاه سبزوار و برقراری خط پروازی از سبزوار به عتبات عالیات از مطالبات دیگر مردم منطقه است که موافقتهای اولیه آن حاصل شده است.

در ادامه این نشست تفاهمنامه معین اقتصاد مقاومتی شهرستان سبزوار منعقد و بانک صنعت و معدن به عنوان معین اقتصاد مقاومتی این شهرستان تعیین شد.

این تفاهمنامه به همراه ۲۱ سند همکاری اقتصاد مقاومتی ظهر امروز در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان سبزوار با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولان استانی به امضا رسید.

بنا براین گزارش با اجرایی شدن این سندهای همکاری ۱۰ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در این شهرستان صورت خواهد گرفت و چهار هزار و ۷۱۹ شغل ایجاد خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این مراسم گفت: توسعه فعالیت های معدنی و صنعتی با همت فعالان اقتصادی در منطقه صورت گرفته است و واحدهای صنعتی و تولیدی فعال در این طرحها می توانند تسهیلاتی در قالب سرمایه در گردش، نوسازی و رونق تولید با کارمزد مناسب دریافت کنند.

محسن صالحی نیا افزود: در همین راستا در سال کنونی ناحیه صنعتی داورزن به بهره برداری رسید و عملیات ساخت ناحیه صنعتی نوده انقلاب خوشاب و ناحیه صنعتی ششتمد هم آغاز شده است.