معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: امسال ۱۳ میلیارد ریال اعتبار برای مناسب ‌سازی محیط زندگی شامل منزل و خودرو معلولان این استان تخصیص یافت که نسبت به پارسال سه برابر افزایش دارد.

به گزارش روباط عمومی شهرداری سبزوار، مسعود فیروزی در همایش مناسب سازی مبلمان شهری و روستایی برای افراد دارای معلولیت در سبزوار مناسب سازی منزل معلولان را در توانمندسازی آنها بسیار موثر عنوان و بیان کرد: ظرف سه ماه نخست امسال سه میلیارد و۷۰۰ میلیون ریال در این مورد هزینه شد.

وی افزود: پارسال با همکاری دستگاههای اجرایی و مسئولان، خراسان رضوی از رتبه ۳۰ کشوری به رتبه دوم مناسب سازی محیط برای معلولان ارتقا یافت.ایجاد حس و روحیه مطالبه گری در افراد معلول و انتقال مطالبه گری از سطح توانجویان به مسئولان از مهمترین علل بهبود مناسب سازی محیط است.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی ادامه داد: همچنین اطلاع رسانی، برگزاری جلسات، افزایش اعتبارات بهزیستی در بخش مناسب ‌سازی منزل و خودرو معلولان و ایجاد کارگروه مبلمان شهری در این زمینه دیگر عوامل بهبود فضاسازی معلولان در استان بوده اند.

وی گفت: امروز مناسب سازی از درون منزل معلولان شروع می شود و مترقی ترین توانبخشی حضور افراد کم توان در عرصه اجتماعی است. با این وجود ۹۰ درصد اماکن مذهبی مشهد شرایط استفاده را برای افراد معلول و ناتوان ندارند لذا باید با گسترش و مناسب سازی امکانات حمل و نقل، مبلمان شهری، فضاهای عمومی و فرهنگی زمینه استفاده از فرصتهای برابر را برای افراد معلول فراهم کرد.

کارشناس مسئول مناسب سازی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی نیز به اقدامات مناسب شهرداری سبزوار در خصوص مناسب سازی معابر شهری برای معلولین اشاره  و تاکید کرد: اجرای طرح های مناسب برای معلولین در این شهرستان سبب شد تا در تصمیم گیری ها برای تقسیم اعتبار سبزوار سهم بیشتری از مشهد داشته باشد.

علیزاده در ادامه با بیان اینکه مناسب سازی معابر شهری وظیفه شهرداری ها در هر شهر می باشد بیان کرد: اعتبار موجود تنها برای مناسب سازی منازل معلولین بوده تا افراد معلول بتوانند در منزل خود از امکانات ابتدایی بهره مند باشند.

وی با اشاره به اینکه مناسب سازی منازل تنها مختص به ساخت سرویس بهداشتی مناسب معلولین حرکتی نخواهد بود عنوان کرد: در این طرح پیش بینی های لازم برای مناسب سازی منازل افراد نابینا ،اوتیسم و دیگر معلولین که نیازمند امکانات خاص برای گذران زندگی هستند انجام شده است.

رئیس اداره بهزیستی سبزوار نیز در این نشست گفت: در راستای پیشگیری و اقدامات توانبخشی ۱۵۰ مرکز با مجوز اداره بهزیستی و ۱۵ مرکز حوزه توانبخشی در شهرستان سبزوار ارائه خدمات مراقبتی و آموزشی از مددجویان را بر عهده دارند.

مرضیه کسرائی فر با اشاره به اینکه هزار خانواده دارای معلول در سبزوار فاقد مسکن مناسب هستند افزود: امسال ۲۰ واحد مسکن برای خانواده های دارای ۲ معلول به بهره برداری می رسد.