رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری سبزوار گفت: طی یک ماه گذشته ۳۸  مورد ماموریت آتش نشانی در شهر سبزوار توسط آتش نشانان انجام شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سبزوار، مهدی احمدی راد با بیان این مطلب افزود: از این تعداد ۱۹ مورد ماموریت متعلق به حریق و ۱۹ مورد مربوط به عملیات امداد و نجات بوده است.

وی با اشاره به آغاز فصل سرما و حوادث ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن بیان کرد: با شروع فصل سرما کارشناسان ایمنی سازمان جهت بازدید به منازل و اماکن عمومی مراجعه و همچنین نسبت به آموزش های فضای مجازی و چهره به چهره در مدارس نسبت به خطر گاز گرفتگی به مردم اقدام می کنند.

وی با اشاره به نکاتی در خصوص پیشگیری از بروز حادثه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، افزود: نصب دودکش مستقل با کلاهک برای وسایلی نظیر بخاری و آبگرمکن پکیج، بازدید و مطمئن شدن از محل اتصال وسیله گاز سوز یا دودکش هر چند گاه، خوداری از عبور دان دودکش وسایل گاز سوز از شیشه چرا که در صورت تماس با شیشه امکان شکسته شدن شیشه بر اثر افزایش حجم ناشی از حرارت دودکش یا عوامل دیگر وجود دارد، نصب نکردن آبگرمکن گازی در مکان های فاقد جریان هوا و بسته از جمله اقدامات لازم در خصوص جلوگیری از بروز حادثه است .

او با بیان این که نقص در سیستم دودکش ها یکی از مهمترین عوامل تولید و انتشار این گاز کشنده است، گفت: نصب صحیح دودکش از این جهت  اهمیت دارد که مانع از نشت گاز مونوکسیدکربن که حاصل سوخت ناقص است می شود و این گاز بی رنگ و بی بو است و به همین دلیل به سادگی قابل تشخیص نیست.

وی تاکید کرد: لازم است شهروندان توصیه های ایمنی مربوط به نصب اصولی دودکش ها را جدی بگیرند.