انسان از بدو آفرینش در جست‌وجوی رفاه و آسایش بیشتر با استفاده از نبوغ و خلاقیت از همه عناصر موجود در طبیعت استفاده بهینه کرده است. یکی از ابداعات بشر ساخت شهر و توسعه شهر‌نشینی و آماده کردن زیرساخت‌های مناسب برای راحتی بیشتر شهرنشینان است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، در دنیای امروز برای رسیدن به این هدف از فناوری‌های پیش رفته استفاده می‌شود که بدون توجه به آن توسعه پایدار امکان پذیر نیست. طراحی مبلمان شهری نیز در جهت رسیدن به این توسعه مطرح شد و در صنعت شهرسازی و زیبا سازی فضاهای شهری به کار رفت.

مبلمان و نقش آن در زیباسازی شهری در سبزوار نیز مانند سایر شهرها می تواند در برنامه های آینده شهر بسیار مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس مسئولان و برنامه‌ریزان شهری باید سعی کنند با توجه بیشتر و دقیق به  فرهنگ و هویت شهروندان سزواری، فضاهای شهری را طراحی و در راستای زیبا‌سازی آن اقدام  کنند.

در شهرهای بزرگ برای زیبایی بیشتر در این زمینه از فناوری‌های پیشرفته در استفاده از نور، صدا و دیگر جلوه های بصری استفاده می کنند تا احساس آرامش بیشتری در شهروندان ایجاد شود. بنابراین مبلمان شهری را می‌توان چنین تعریف کرد: مجموعه اجزایی که در فضاهای شهری چیده می‌شوند، به استفاده عموم شهروندان برای رفع نیازهای زیست محیطی می‌رسند و منظر و هویت شهری را می‌سازند. باید دید که این تعریف با نگاهی به وضع شهر سبزوار تا چه اندازه قابل دسترسی است.

در واقع مبلمان شهری باید در راستای هویت‌دهی به شهر و سیمای آن گام بردارد و آینه‌ای تمام قد از فرهنگ شهروندان باشد. چنان که بیننده با قرار گرفتن در آن فضا به سهولت و لذت تمام با آن ارتباطی مفهومی برقرار کند. این حس می‌تواند با نگاه به صندلی‌ها و نیمکت‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس، سطل‌های زباله، بیلبوردها و تابلوهای آگهی و نمادهای شهری ایجاد شود. هر کدام از این وسایل می‌تواند با خصوصیت‌های منحصر به فرد بومی و منطقه‌ای باشد.

از ویژگی‌های مهم مبلمان شهری وابستگی آن به فرهنگ است. این فرهنگ و هویت باید متأثر از فرهنگ و هویت شهروندان باشد. به همین سبب امروزه در طراحی شهرها و نحوۀ مبلمان فضاهای شهری، توجه به فرهنگ و فولکلور اهمیتی ویژه دارد.

روشنایی معابر شهری و خیابان‌ها، نصب علائم راهنمایی و رانندگی، جاگذاری و مکان‌یابی مناسب سطل‌های آشغال، طراحی مدرن فضاهای سبز، طراحی مناسب میدان‌ها، بلوارها، نمادها و مجسمه‌ها، پارک‌ها و فضاهای عمومی باید هماهنگ با بافت فرهنگی و هویتی شهر و شهروندان و استعدادها و ظرفیت‌های منطقه باشد .

بی شک مدرنیته بدون توجه به آنچه با مفهوم فرهنگ بومی شناخته می‌شود، نمی‌تواند کامل و در برگیرنده همه نیازهای یک مبلمان درست و بجا و کاربردی باشد. بنابراین توجه به این اصل در طراحی‌های شهری حائز اهمیت است. در همین راستا بهره‌مند شدن از هنر بومی با میدان دادن به هنرمندان و صنعتگران بومی می‌تواند تا اندازه ای جوابگوی نیازهای موجود باشد و به صرفه نیز تمام شود. مهم‌تر از همه در موضوع اشتغال می‌تواند اهمیتی دو چندان داشته باشد.

 

نویسنده: سعید ملکی