نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: تاریخ سبزوار مملو از غیرتمندی در محبت اهل‌بیت و سر دادن برای این محبت است که ۹ دی، نماد این حماسه‌آفرینی در این شهر است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در همایش «بزرگداشت ۹ دی» در مصلی نماز جمعه سبزوار، با گرامیداشت این حماسه، اظهار کرد: تاریخ سبزوار مملو از غیرتمندی تباری غیور در مسیر جهاد در راه خدا است به‌طوری‌که نمی‌شود روی یک نقطه و تحت یک عنوان از فداکاری‌های برجسته نیاکان دلاور مردم سبزوار، انگشت گذاشت.

وی ادامه داد: در بین تمام غیرتمندی‌ها و ایثارگری‌های نسل و تبار سبزواری، دو جریان وجود دارد که مسئله نهم دی، نماد این حماسه است که اگر مردم ما در این کشور در جهت مقاومت و بصیرت، حماسه نهم دی را آفریدند، جریان بصیرت و مقاومت در حماسه‌های مجاهدانه ای که نسل و تبار غیور سبزوار در طول تاریخ به وجود آوردند، بسیار سابقه‌دارتر است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در دوران دور، نیاکان و اجداد پرصلابت سبزواری، شخصیت غیرتمندی و صلابت دینی خودشان را که در حقیقت دارای خاصیت و ویژگی بصیرت و مقاومت بود، در دو عرصه نشان دادند.

وی به تشریح اولین عرصه صلابت و غیرتمندی دینی مردم سبزوار در طول تاریخ پرداخت و افزود: یک عرصه، تهاجم یک دشمن سرسخت اهل‌بیت به‌عنوان انتقام‌گیری از عظیم‌ترین و حساس‌ترین مردم دلداده میوه‌های دل رسول‌الله، امیرتیمور گورکان به این شهر بود.

امام‌جمعه مشهد مقدس اضافه کرد: در تهاجم به این شهر که به‌عنوان محقق ساختن اثر آن کینه و انتقام‌جویی از شیعیان و دوستان اهل‌بیت (ع) انجام داد، تا آخرین مرد سبزوار، مرد و مردانه در برابر این تهاجم ایستادند و شربت شهادت نوشید به‌طوری‌که امیرتیمور در دروازه این شهر، گنبدی از سرهای بریده مردم سبزوار بنا کرد.

وی گفت: تا سال‌ها که این گنبد در دروازه شهر سبزوار وجود داشت، نماد دلدادگی این مردم به اهل‌بیت بود که تا آخرین نفر سر دادند اما دست از محبت اهل‌بیت برنداشتند.

علم‌الهدی ادامه داد: یکی دیگر از جلوه های مردم سبزوار در تاریخ که بیانگر بصیرت بالای دینی این مردم است و در کنار مقاومت قهرمانانه و تمامی دسیسه های انگلیس و بریتانیا مقابله کردند، زمانی که همسر پادشاه افغانستان برای دیادر رضخان می خواست به ایران سفر کند مردم سبزوار مقابل این کشف حجاب همسر مقاومت کردند و مانع عبور آنها از سبزوار شد، در این زمان جریان کشف حجاب شروع شد.

وی اضافه کرد: در تمامی نمادهای قهرمانانه مردم سبزوار و جریان حکومت شیعه دو اصل مقاومت و بصیرت دیده می‌شود، در حال حاضر جامعه اسلامی برای مقابله با دشمن به این دو اصل نیاز دارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی متذکر شد: دشمن در تمامی عرصه‌های تهاجم علیه نظام جمهوری اسلامی به دلیل وجود این دو اصل شکست خورده است، امروز در جامعه اسلامی برای تداوم نظام برادر و خواهران مسلمان باید این دو اصل بصیرت و مقاومت را مورد توجه قرار دهند.

علم الهدی با تاکید بر اینکه زمینه‌سازی برای ظهور امام زمان مسئله بصیرت دینی امری ضروری است، گفت: ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد، در این مدت مردم ما تجربه‌ها متعددی را در سطح منطقه کسب کردند، در کشور ما در عرصه رقابت قدرتی یا جناحی نباید باشیم و هر زمان با جریان‌های سیاسی علیه نظام ورود پیدا کردیم، یعنی با رهبری زاویه پیدا کردیم.

وی با تاکید بر اینکه در حماسه ۹ دی دشمن با شگردهای مختلف مانند ایجاد انقلاب رنگی در عرصه رقابت، قدرت و جریان‌ها وارد میدان شد، جریان قدرت بنای براندازی این نظام را داشت، متذکر شد: در دوران فتنه ۸۸ رسانه‌های غربی مانند بی بی سی، با شعارهای متعددی علیه نظام به مردم دیکته کرده، آقایان با ارائه بیانیه حرف دشمن تایید می‌کردند تا روزی که نوک پیکان فتنه ۸۸ به امام حسین (ع) و ایام عاشورا رسید و مردم با ریختن در خیابان‌ها از نظام جمهوری اسلامی دفاع کردند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: حماسه ۹ دی برگرفته از بصیرت امام زمان است و کشور را از این فتنه نجت داد، تا روزی که بصیرت در کشور ما بماند تمامی فتنه‌های دشمن شکست خورده، در حال حاضر، دشمن برجام را به راه انداخت و به برجام خیانت کرد، برخی از مسئولین خوشبین کشور ما از اعتماد آمریکا ناامید شدند و دست به دامن اروپا شدند.

علم الهدی بیان کرد: سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران برای فضاسازی حضور رئیس جمهور فرانسه به ایران بود، مسئولین ما به هیچ عنوان نباید به فرانسه اعتماد کنند، چراکه این کشور ایران را به عنوان تروریسم در سطح منطقه محکوم کرده و به دنبال توقف تسلیحات موشکی ایران هستند.

وی با اشاره به اینکه در حل حاضر، فرانسه دستیار شماره یک آمریکا و بنیانگذار قدرت اسرائیل است، تصریح کرد: این موضوع سفر رئیس جمهور فرانسه به ایران مانور مبارزه با قدرت دفاعی و موشکی ایران است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی یادآور شد: فتنه دشمن به پایان نرسیده و تا همیشه فتنه‌های دشمن علیه نظام جمهوری ادامه دارد، ایران اسلامی پرچم‌دار قدرت در منطقه است./فارس