باید با چشم‌ بسته در شهر تردد کرد تا مشکلات نابینایان را لمس کرد؛ آن‌ها که مسیر را به جای آنکه با چشم خود ببینند با عصای سفیدشان می‌بینند، در شهر تردد می‌کنند و به دنبال زندگی مستقلی هستند.

به گزارش مدیریت شهرداری سبزوار، آن‌ها هم شهروند همین شهر هستند و سبزوار باید دین خود را به آنان ادا و حقوق شهروندی آنان را به رسمیت بشناسد؛ چراکه سبزوار شهر آن‌ها هم هست. ایجاد تسهیلات لازم جهت حضور آسان و بدون مانع یکی از زوایای پاسخ دادن به حقوق شهروندی است. از این رو نهادهایی نظیر شهرداری‌ باید با مناسب‌سازی فضاهای شهری برای افراد کم‌توان یا توان‌خواه، گام‌های بلندی را در بهره‌مندی این قشر از امکانات عمومی بردارند.

شهرداری به دنبال مناسب‌سازی معابر شهری

مناسب‌سازی محیط شهری از نیازهای ضروری هر شهر است و شهرداری سبزوار نیز در مسیر مناسب‌سازی فضای شهری برای نابینایان گام نهاده و تلاش ویژه‌ای برای تسطیح پیاده‌روها و مناسب‌سازی معابر داشته که تمامی اقشار جامعه به ویژه معلولین بتوانند به راحتی از فضاهای شهری استفاده و بدون نیاز به همراه بتوانند در معابر شهری تردد کنند که در این راستا می‌توان به کف سازی و مناسب‌سازی اکثر خیابان‌های سطح شهر اشاره کرد.

قانون پشتوانه نابینایان

ماده ۹ کنوانسیون بین‌المللی حقوق معلولان تصریح می‌کند به منظور توانمندسازی افراد دارای معلولیت جهت زندگی مستقل و مشارکت کامل در تمامی جنبه‌های زندگی، دولت‌های عضو می‌بایست تدابیر مناسبی را جهت تضمین دسترسی افراد دارای معلولیت بر مبنای دسترسی برابر با سایرین به محیط فیزیکی، ترابری، اطلاعات و ارتباطات و سایر تسهیلات و خدمات ارائه شده به عموم در مناطق شهری و روستایی اتخاذ می‌نمایند.

تدابیر مذکور مشتمل بر تشخیص و حذف موانع شامل پله‌ها، نرده‌ها، جوی‌های روباز، ورودی‌های نامناسب، عدم تناسب مبلمان و اثاثیه شهری با توانایی‌های معلولان مانند تلفن‌های عمومی، خودپردازهای الکترونیکی، آبخوری‌ها، غیر قابل استفاده بودن وسایل نقلیه عمومی همچون مترو، اتوبوس، تاکسی و بسیاری از مشکلات دیگر باعث می‌شود تا جانبازان و سایر معلولان علی‌رغم توانایی‌های زیاد نتوانند در جامعه حضور پیدا کنند.

در ایران نیز برای حمایت از افراد نابینا قانون «عصای سفید» تصویب شده است که بر اساس این قانون چنانچه فرد نابینا عصای خود را به رانندگان نشان دهد به منزله ایست برای راننده محسوب می‌شود و راننده ملزم به ایست کامل تا عبور فرد نابیناست. در غیر این صورت در هر شرایطی که راننده با فرد نابینا برخورد کند مقصر شناخته می‌شود. در صورت تخلف رانندگان از تابلوی ایست عصای سفید یک میلیون ریال جریمه برای راننده در نظر گرفته شده است.

مناسب‌سازی در کنار فرهنگ‌سازی

در دنیا شهر بدون مانع برای حضور بی‌دغدغه شهروندان نابینا وجود ندارد اما در کنار تمامی مناسب‌سازی‌ها نباید از نقش سایر شهروندان در هنگام برخورد با افراد نابینا غافل شد. باید شهروندان یاری‌رسان یکدیگر باشند که اگر معلول، نابینا و سالمندی برای تردد در شهر با مشکل روبه‌رو شد افراد دیگر به او کمک کرده و هدایتش کنند؛ بنابراین مناسب‌سازی شهر و فرهنگ‌سازی در این زمینه مکمل هم هستند. معلولان نباید زمانی که قصد خروج از منزل را دارند احساس کنند که باید حتما یک نفر از افراد خانواده‌شان که سالم است همراهی‌شان کند بلکه باید احساس کنند هم شهر مانعی ندارد و هم شهروندان عضوی از خانواده خودش هستند و به او کمک می‌کنند.