نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن در مجلس شورای اسلامی گفت: مقدمات ثبت یک روز به یاد استاد حمید سبزواری بنام روز شعر انقلاب در تقویم رسمی کشور در دست پیگیری است .

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، علی سبحانی فر در مراسم سومین سالروز درگذشت استاد حمید سبزواری که در محل آرامگاه وی در بوستان جانباز سبزوار برگزار شد گفت: استاد سبزواری شخصیت انقلابی بود که سابقه مبارزات او به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی باز می گردد و در قبل از انقلاب به لحاظ فعالیت های سیاسی به نوعی از کار برکنار شد.

وی افزود: در اوایل و پس از انقلاب اسلامی با سرودن اشعار حماسی و انقلابی از جمله شعر این بانگ آزادی و خمینی ای امام شور و هیجان خاصی را در میان مردم ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در دوران جنگ تحمیلی نیز با سرودن اشعار حماسی خیلی به انسجام رزمندگان و تشویق به حضور جوانان در جبهه های جنگ کمک کرده است.

سبحانی فر با بیان اینکه استاد سبزواری با اشعار حماسی خود در پیروزی در دوران انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی نقش بی بدیلی داشته است بنابراین باید آثار وی برای نسل های آینده حفظ شود تا آنها با زبان انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس آشنا شوند، تاکید کرد: همچنین میراث به جای مانده استاد سبزواری به عنوان یکی از شخصیت های برجسته انقلاب شامل منزل قدیمی استاد سبزواری از سوی مسئولان حفظ شود.

شهردار سبزوار نیز در این خصوص گفت: پیگیری‌های زیادی برای انتقال آثار استاد حمید سبزواری انجام دادیم و شهردار ی برای در اختیار دادن مکانی مناسب برای نگهداری آثار پدر شعر انقلاب مشکلی ندارد.

سید علی کوشکی افزود: هم اینک بخشی از ظرفیت موزه شهر برای نگهداری آثار استاد فراهم است و در صورتی که حجم آثار استاد سبزواری بیشتر باشد مکان مناسب‌تری در نظر گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: شهرداری بر مبنای مصوبه شورای اسلامی شهر و ستاد ارتحال استاد سبزواری ۵۰۰ میلیون ریال برای ساخت طرح کنونی مقبره ایشان هزینه کرد اما ساخت المان و آرامگاه استاد نیازمند اعتبار ملی و حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

مروارید مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: اشعار حمید سبزواری به نوعی نقد اجتماعی و آسیب شناسی فرهنگی است و با توجه به نیاز به دمیدن روح انقلاب در نسل جوان که مورد تاکید مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب می باشد باید از اشعار این شاعر انقلاب در این راستا بهره برد .

وی با اشاره به دریافت نشان درجه یک هنری توسط مرحوم حمید سبزواری و برگزیده شدن کتاب شعر ایشان به عنوان کتاب سال اشعار وی را شناسنامه انقلاب توصیف کرد و گفت: برای ثبت روز ۲۲ خرداد ماه به نام روز شعر انقلاب در تقویم رسمی کشور تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد و امیدواریم با همکاری دیگر مسئولان مطالبه اهالی فرهنگ و هنر محقق شود.

گفتنی است در این مراسم مدیر کل میراث فرهنگی استان، سبحانی فر نماینده مردم سبزوار در مجلس، برادران معاون استاندار و فرماندار ویژه، کوشکی شهردار سبزوار، ممتحنی فرزند ارشد مرحوم استاد سبزواری و جمعی از مدیران شهری و مردم ادب پرور سبزواربر مزار پدر شعر انقلاب حضور و به مقام پدر شعر انقلاب ادای احترام کردند.