روز گذشته با تماس تعدادی از کارگران لایروب قنات با آتش نشانی و اعلام مفقود شدن یکی از همکارانشان ،مرکز فرماندهی آتش نشانی تیم نجات ایستگاه ٢ را به محل حادثه در منطقه سنگ سفید اعزام کرد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، مهدی احمدی رییس آتش نشانی سبزوار در این رابطه گفت:آتش نشانان به محض رسیدن و پس از دریافت اطلاعات لازم سریعا خود را درون قنات رسانده و عملیات جست و جوی خود را آغاز کردند اما متاسفانه موفق به پیدا کردن نشانه ای از فرد مورد نظر از طریق چاه دیگری نیز ورود پیدا کردند، هر دو طرف در نقطه ای مشترک و به دلیل بالا امدن سطح آب امکان ادامه مسیر ممکن نبود.

وی افزود: به همین علت اقدام به خارج کردن اب با کفکش کردند که این کار باعث پیشروی بهتری شد اما متاسفانه باز هم موفق به پیدا کردن مقنی نشدند .

احمدی ادامه داد: در ادامه کار و پس از مشورت با سایر مقنی ها و بررسی احتمالات با اقدامات دیگری نظیر کندن مسیر قنات با بیل مکانیکی باز هم متاسفانه نتیجه ای به دست نیامد تا اینکه امروز با بستن مسیر بالایی قنات و خارج کردن مقدار زیادی از آب پس ٢۴ ساعت تلاش با جسم بی جان مقنی ۴٨ ساله مواجه شدند و با استفاده از تجهیزات تخصصی نجات اقدام به خارج کردن جسد وی کردند.

احمدی راد ساعت ١۴ امروز و پس ٢۴ ساعت تلاش شبانه روزی پایان عملیات را اعلام کرد.

فرمانده انتظامی سبزوار نیز پس از پایان این عملیات گفت: روز گذشته سه نفر از مقنیان به درخواست مالک چاه برای لایروبی قنات روستای عشرت آباد وارد چاهی به عمق پنج متر می شوند.

سرهنگ سید محمد هاشم زاده هاشمی افزود: با اعلام مالک مبنی بر مفقود شدن یکی از مقنیان ماموران انتظامی این شهرستان در محل حضور و عملیات جستجو و نجات را آغاز کردند.

وی افزود: هنوز نمی توان علت فوت این فرد را اعلام کرد و ماموران اداره آگاهی در حال بررسی دلایل مرگ این فرد هستند.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار نیز در این زمینه گفت: طول این قنات حدود یک هزار متر و دبی آب خروجی آن ۲ لیتر در ثانیه است.

منصور برغمدی افزود: مالکان این قنات اقدام به لایروبی کرده بودند که بر اثر بی احتیاطی از سوی مقنی و کارگران یکی از آنها جان خود را از دست داد که با تلاش نیروهای امدادی جنازه این فرد کشف شده است.

یک هفتم قنات های خراسان رضوی در شهرستان سبزوار قرار دارد. هزار و ۱۲ قنات به طول هزار و ۱۵۵ کیلومتر با دبی استحصالی چهار هزار لیتر در ثانیه در سبزوار وجود دارد.