معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی  وزیر کشور گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان قیر رایگان به شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر جمعیت اختصاص یافت و تا پایان سال جاری اختصاص قیر رایگان به شهرها ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، طی آیینی ظهر امروز با حضور جمالی نژاد معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، قربانی سرپرست امور هماهنگی عمرانی استانداری خراسان رضوی، نمایندگان مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی، فرماندار ویژه سبزوار و دیگر مسئولان ۱۸ پروژه عمرانی، خدماتی، ترافیکی و فرهنگی در سبزوار به بهره برداری رسید.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در این مراسم گفت:  با وجود شرایط سخت اقتصادی دهه فجر امسال کاملا متفاوت با سال های گذشته بود و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به خوبی در بهمن ماه امسال جشن گرفتیم.

مهدی جمالی نژاد افزود: ۲۲ هزار و ۳۳۵ پروژه عمرانی بزرگ در دهه فجر امسال در کشور افتتاح شد که این میزان پروژه نسبت به سال های گذشته بی نظیر است.

وی ادامه داد: بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای احداث این پروژه ها هزینه شد و در دهه فجر سال گذشته مجموع اعتبار پروژه ها ۱۸ هزار میلیارد تومان بود.

رئیس سازمان دهیاری ها و شهراری کشور بیان کرد: در دهه پنجم دهه فجر انقلاب اسلامی قرار گرفته ایم و مقام معظم رهبری در بیانات خود فرموده اند که گام دوم باید بسیار جدی تر و با انگیزه بیشتری برداریم.

جمالی نژاد تصریح کرد: خوشبختانه در حوزه معاونت عمرانی وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها بیانات راهبردی مقام معظم رهبری تبیین شده و در حوزه شهری و روستایی کار می کنیم.

وی گفت: امیدواریم با همکاری یک هزار و ۲۷۶ شهرداری و ۳۷ هزار دهیاری دهه فجر متفاوتی داشته باشیم.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه تلاش ما این است که شهرها در خصوص معماری، میراث فرهنگی و میراث معنوی ورود پیدا کنیم، افزود: سبزواریکی از شهرهای تاریخی، کهن و استوره کشور است و امیدواریم در عرصه معماری اسلامی به عنوان پایلوت معرفی شود.

وی همچنین در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه رویکرد شهرداری ها و پروژه ها نسبت به گذشته متفاوت شده و تا ایام نوروز امسال پروژه های عمرانی جدیدی به بهره برداری می رسد.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با تاکید بر اینکه سبزوار جزء شهرستانهای پیشگام در حوزه بازآفرینی کشور است ، افزود: اقدامات این شهرستان در حوزه بارآفرینی بی نظیر است و وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی به صورت جدی از فعالیت های سبزوار در حوزه بازآفرینی حمایت می کنند.

جمالی نژاد بیان کرد: برای انجام فعالیت های بازآفرینی در ابتدا باید بازخوانی هویت شهری را دستور کار قرار دهیم و خوشبختانه اراده خوبی در حوزه شهری سبزوار برای انجام فعالیت های بازآفرینی وجود دارد.

وی از فرسودگی بیش از ۷۰ درصد ناوگان حمل و نقل عمومی در شهرهای کشور خبر داد و تصریح کرد: نیازمند نوسازی در ناوگان حمل و نقل هستیم.

رئیس سازمان شهرداری ها دهیاری های کشور تاکید کرد: یکی از طرح های مهم رئیس جمهور نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومی است و طی انعقاد تفاهم نامه ای به دنبال ساخت اتوبوس در کشور داشته باشیم.

جمالی نژاد گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان قیر رایگان به شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر جمعیت اختصاص یافت و تا پایان سال جاری اختصاص قیر رایگان به شهرها ادامه دارد.

وی افزود: در سال آینده نیز ۱۳ درصد میزان قیررایگان شهرداری های کشور به ۱۷ درصد افزایش یافت.

شهردار سبزوار نیز در این مراسم با بیان اینکه سبزوار دارای جمعیتی بیش از ۲۴۶ هزار نفراست، گفت: از سال ۱۳۸۷ احداث بزرگراه یا رینگ محیطی شهر سبزوار در دستور کار قرار گرفت که سه کیلومتر در سال های گذشته توسط شهرداران سابق به بهره برداری رسید.

سید علی کوشکی با بیان اینکه یکی از وظایف ما در حوزه شهرسازی اجرای رینگ محیطی بود که چهار کیلومتر مسیر رفت و برگشت با همت مسئولان شهرداری احداث شد، افزود: حدود پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار طی سال جاری در حوزه زیرسازی ، جدول کشی و روکش آسفالت هزینه شده است.

وی ادامه داد: افتخار داریم که در دیار سربداران پروژه های شهرسبزوار با حضور معاون وزیر کشور و رئیس سازمان دهیاری ها و شهرداری های کشور به بهره برداری رسیده است.

‍شهردار سبزوار بیان کرد: همچنین ۱۸ خیابان اصلی شهر، ۹۰ کوچه، فاز سوم پروژه بزرگ امیریه و دیگر پروژه های عمرانی افتتاح شد.

کوشکی تصریح کرد: این پروژه ها با حدود ۴۲ میلیارد تومان اعتبار در حوزه عمرانی و سرمایه گذاری پروژه ها احداث شده و امیدواریم در سال آینده ادامه رینگ‍ محیطی سبزوار به طول ۲.۷ کیلومتر باقی مانده به جاده جوین و جغتای متصل شود.

وی یادآور شد: با تکمیل عملیات احداث کمربندی ابریشم حمل و نقل شهروندان تسهیل و تسریع می یابد.

دکتر محمدی رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار هم در مراسم ضمن تقدیر و تشکر از مردم و مجموعه مدیریت شهری  و ابراز خرسندی از حضور دکتر جمالی نژاد معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور ، دکتر قربانی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی ، از مصوبه شورای اسلامی و هیات انطباق در خصوص ایجاد باند دوچرخه برابر طرح ارسالی شهرداری در جهت ایجاد روحیه نشاط و شادابی شهروندان قدردانی کرد.