معاون فنی و عمرانی شهرداری سبزوار گفت: در راستای حوزه حمل و نقل پاک در یک سال اخیر، حدود ۳۵۰ هزار مترمربع مسیر پیاده راه و دوچرخه در سبزوار احداث و در دست اقدام است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، جعفر صائمی نسب با بیان اینکه امروزه آلودگی هوا به عنوان چالشی جدی نه تنها کلان شهرها بلکه شهرهای کوچک را نیز در برگرفته است، افزود: رهایی از این چالش جز با گسترش حمل و نقل پاک و تمرکز بر سیاست های انسان محور در توسعه شهرها، ارتقای کیفیت زندگی و بهبود وضعیت محیط زیست امکانپذیر نیست.

وی بیان کرد: به موازات ایجاد زیرساخت های مورد نیاز و اجرای پروژه های عمرانی با فرهنگ سازی مناسب می توان در راستای فراگیر شدن حمل و نقل پاک و ترغیب شهروندان با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی اقدامات اجرایی را به عمل آورد.

صائمی نسب اضافه کرد: تحقق جدی و عملیاتی این موضوع می تواند در قالب پویش های مختلف مردمی همچون همپیمایی و هم رکابی با دوچرخه و احداث مسیرهای دوچرخه و پیاده راه پیگیری شود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری سبزوار تصریح کرد: از این شهرداری سبزوار در راستای اجرایی شدن این طرح ملی و همچنین توسعه حمل و نقل همگانی در یک سال اخیر اقدام به احداث پیاده راه های سربداران(ضلع شمال و جنوب)، شریعتمداری، سلامت، طراوت در مجموع به طول حدود ۳۲ هزار مترمربع، پیاده روسازی معابر(خیابان های نهضت، ابن یمین، ۲۲ بهمن، کاشفی، ایثارگران و…) به طول ۴۹ هزار متر مربع، ایجاد و آغاز احداث مسیر دوچرخه پارک طراوت، قصبه، هنر، بلوار سربداران، ضلع جنوب باغ ایرانی، ضلع جنوب بزرگراه ابریشم در مجموع به طول بیش از ۳۰۰ هزار مترمربع کرده است.

وی آغاز عملیات اجرایی مسیر دوچرخه ضلع جنوب خیابان حافظ توحید شهر به طول ۳ هزار مترمربع، احداث و آسفالت پارکینگ نشاط به طول هزار و ۸۰۰ مترمربع، آسفالت پارکینگ شهید پروانه به طول هزار و ۲۵۰ مترمربع، احداث دو مرکز معاینه فنی خودرو سبک با همکاری بخش خصوصی و خط کشی ۱۲۳ کیلومتر از معابر و خیابان ها را از دیگر اقدامات شهرداری سبزوار در حوزه حمل و نقل پاک بیان کرد.

او به تهیه و نصب تابلوهای راهنمای مسیر به تعداد ۸۰ مورد و تجهیز خیابان ها به علائم ترافیکی نیز اشاره کرد و گفت: نظارت بر هزار و ۱۴۰ دستگاه تاکسی، ۱۴۰ دستگاه بی سیم و ۱۰۰ دستگاه آژانس، نظارت بر فعالیت ۱۰۳ دستگاه اتوبوس برون شهری پایانه مسافربری، ایجاد و افتتاح سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهری شهرداری با هدف ارتقای سطح خدمات در حوزه حمل و نقل و ترافیک، همکاری با دوستداران محیط زیست در طرح سه شنبه های بدون خودرو، همکاری با پلیس راهور جهت اجرای طرح های مرتبط از قبیل کاهش آلودگی هوا، کنترل ناوگان بار و مسافر و مدیریت پارک حاشیه ای نیز از جمله اقداماتی بوده که شهرداری در طول یک سال اخیر انجام داده است.

وی به اجرای طرح های پیش روی شهرداری سبزوار در حوزه حمل و نقل پاک هم اشاره کرد و آغاز مطالعات پیاده راه خیابان بیهق، پیگیری ایجاد زیرساخت های لازم به منظور توسعه حمل و نقل انسان محور، امکان سنجی تعیین معابر دارای پتانسیل جهت اختصاص و تسهیل پیاده روی و دوچرخه سواری را از جمله آن برشمرد.