رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: روزانه حدود ۱۵۵ تن زباله در شهر سبزوار تولید می شود که ۸۵ درصد آن به صورت مکانیزه جمع آوری می شود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، علی اصغر محمدی در نشستی خبری افزود: با جذب سرمایه گذار بخش خصوصی، کارخانه کمپوست این شهر با سرمایه گذاری هفت میلیارد و۵۰۰ میلیون ریال راه اندازی می شود.

وی ادامه داد: احداث کارخانه کمپوست با هدف تفکیک کامل زباله و حفظ محیط زیست است که با اجرای آن هزینه های پسماند نیز کاهش می یابد.

رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: همچنین پس از ایجاد کارخانه کمپوست واحدهای تولیدی مرتبط با تفکیک در بخش های تولید نایلون، سبد میوه و کاغذ ایجاد می شود که رونق اشتغال را در پی دارد.

محمدی با اشاره به نبود مکان دائمی عرضه و فروش کالا در سبزوار افزود: احداث نمایشگاه دائمی سبزوار در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار در بلوار توحید در دستور کار قرار گرفته که با ایجاد آن علاوه بر رفاه و آسایش مردم، کسب و کار نیز رونق بیشتری می یابد.

وی ادامه داد: طرح تفصیلی این شهر مربوط به سال ۸۴ است و نبود طرح تفصیلی جدید از خلاهای جدی توسعه شهر سبزوار است لذا طرح تفصیلی جدیدی در شورای اسلامی دوره پنجم بر مبنای نیازهای جدید شهر تدوین و برای تصویب به مرکز استان ارسال شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار با اشاره به رویکرد جذب مشارکت مردمی گفت: در همین راستا موضوع احداث پارکها با همیاری شهروندان در دستور کار قرار گرفته است چنانکه سال گذشته ۱۰۰ کوچه با مشارکت مردم آسفالت شد و یک شهربازی سرپوشیده به بهره برداری رسید.

محمدی افزود:شورای شهر با هدف جذب گردشگران، خانه های تاریخی را بازگشایی کرده و با اجرای آیینهای سنتی شهرستان در مکانهای تاریخی زمینه افزایش بازدید گردشگران فراهم شده است.

وی ادامه داد: کمربند شرق – شمال – غرب شهر سبزوار به طول ۱۰ کیلومتر با هدف جلوگیری از حاشیه نشینی، دسترسی آسان شهروندان به خدمات شهری و کاهش ترافیک در دست اجراست که تاکنون بزرگراه هشت بهشت و ابریشم آن به بهره برداری رسیده است.

او گفت: قرارداد طرح جامع ترافیک بسته شده و برای اولین بار در سبزوار قرار است این طرح اجرا شود. شورای شهر، شهرداری را ملزم به ایجاد پارکینگ طبقاتی کرده که دو مکان برای آن پیش‌بینی می‌شود.

گفتنی است گستره شهر سبزوار سه هزار و ۷۵۴ هکتار و جمعیت این شهر حدود ۲۵۰ هزار نفر است./ایرنا