همزمان با بیست و پنجم اسفندماه روز شهردار، دیدار و نشست شهردار سبزوار با اصحاب رسانه های شهرستان برگزار شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سبزوار، شهردار سبزوار در ابتدای نشست از شهید باکری به عنوان فردی ساده زیست، اخلاق مدار، جهادی و مردمی یاد کرد که این ویژگی های برجستگی این شهید والا مقام سبب نام گذاری بیست و پنجم اسفند ماه به نام شهردار و همه خدمتگزارانی شد که دغدغه توسعه و پیشرفت روز افزون این کشور را دارند.

سید علی کوشکی به موضوع این روزهای کشور یعنی شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: از ۲ اسفند ماه که موضوع کووید ۱۹در کشور مطرح و دستورالعملهایی به منظور پیشگیری و کنترل ویروس کرونا از سوی دیگر وزارت بهداشت برای ما ارسال شد ما به سازمان‌های شهرداری ابلاغ کردیم که مراکز عمومی را در حوزه وظایف سازمانی با کلیه امکانات و تجهیزات با نظارت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ضدعفونی و اقدامات پیشگیرانه را سریعا به عمل آورند.

وی بیان کرد: بر این اساس سازمان مدیریت پسماند نسبت به ضدعفونی کردن باکس های زباله سطح شهر ، سازمان حمل و نقل بار و مسافر نسبت به ضدعفونی کردن اتوبوس های داخل شهری و پایانه مسافربری نسبت به ضدعفونی اتوبوس برون شهری و فضای داخل پایانه، سازمان سیما و منظر نسبت به ضد عفونی لوازم ورزشی و پارک ها و دیگر سازمان‌ها هم در راستای وظایف سازمانی ملزم به اجرای این مهم شدند.

او با تاکید بر اینکه خدمتگزاری وظیفه ماست، ادامه داد: در حال حاضر روزانه با ۲۰ هزار لیتر مواد ضد عفونی معابر شهری شهر سبزوار با ۱۰ اکیپ ضدعفونی می شود کما اینکه در این رابطه از کمک های سازمان های مردم نهاد و سمن ها نیز بهره می‌بریم و آنها با جدیت با ما در حال همکاری هستند.

کوشکی همچنین از اصحاب رسانه شهرستان در بحث اطلاع رسانی برای مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد و گفت: از شهروندان سبزواری خواهش می کنیم برای مقابله با این ویروس در منازل خود باقی بمانند تا هر چه سریعتر سبب قطع زنجیره انسانی این ویروس شویم و این ویروس را با شکست از کشور بیرون کنیم.

شهردار سبزوار در ادامه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص ساماندهی خودرو های سیار در سطح شهر گفت: به منظور ساماندهی میوه فروشان سیار ، ۱۱ مکان برای فروش محصولات آنان در سطح شهر تعیین شده است.

وی با بیان اینکه این طرح با مشارکت نیروی انتظامی و شهرداری سبزوار اجرا می شود، افزود: براساس این طرح، ادامه فعالیت میوه فروش سیار سطح شهر منوط به حضور و فروش محصولات شان در محل های تعیین شده است که به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می گیرد.

وی ضمن قدردانی از دادستان سبزوار برای همکاری با ساماندهی خودروهای سیار بیان کرد: با دستور دادستان، به دلیل ایجاد سد معبر، کاهش بار ترافیکی و تضییع حقوق شهروندی، از این پس میوه فروشان سیار می بایست در محل های تعیین شده مبادرت به فروش محصولات خود نمایند.

وی همچنین توضیح داد: طبق قانون ماده ۵۵ قانون شهرداری ها؛ شهرداری ملزم به رفع سد معابر عمومی است، اما بر اساس ماده ۱۶۹ راهنمایی و رانندگی پلیس می تواند کلیه وسایل نقلیه ای را که در حاشیه میادین و معابر سبب ایجاد مزاحمت برای شهروندان می‌شوند و بار ترافیکی ایجاد می کنند با توقیف و جریمه نسبت به جمع آوری آنان از سطح شهر اقدام نمایند.

وی در خصوص ساماندهی تابلوهای تبلیغات شهری نیز گفت: آیین نامه ساماندهی تبلیغات شهری توسط سازمان سیما ، منظر و فضای سبز به شورای اسلامی شهر ارسال شده که امید است هر چه سریعتر برای اجرا مصوب و به ما ابلاغ شود.

شهردار سبزوار به برگزاری نشست های خبری نیز اشاره کرد و گفت: جا دارد در اینجا از کلیه اصحاب رسانه ای شهرستان که با نقدهای سازنده و منصفانه خود راهگشای ما در توسعه شهری بوده‌اند قدردانی نمایم ، شهرداری این آمادگی را دارد که نشست‌های خبری را به صورت مستمر برگزار نماید. کما اینکه خبرنگاران محترم هر گاه به شهرداری مراجعه نموده اند توانسته اند مصاحبه‌های خود را با شهردار ، معاونین و یا مدیران سازمان ها مستقیماً انجام دهند.

او در ادامه در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران سبزوار مبنی بر مهمترین طرح اجرایی برای سال آینده و آسفالت معابر سبزوار گفت: سال گذشته شهرداری در حوزه مبلمان شهری، خدمات شهری و عمران توانست اقدامات قابل ملاحظه‌ای را در سطح شهر انجام دهد. سال گذشته ۳۰۰ هزار متر مربع روکش آسفالت در سطح شهر انجام شد که امسال علیرغم کمبود نقدینگی حاکم بر کشور از مرز حدود ۱۵۰ هزار متر مربع نیز گذشت.

او ادامه داد : ‍طی سال اخیر طی توافق با مالکان ۱۸ نقطه کور از خیابان ها و معابر سطح شهر ، با حدود ۲۰ هزار مترمربع مساحت و اعتباری بالغ بر ۶۶ میلیارد ریال در سطح شهر سبزوار شناسایی و بازگشایی شد.

او با بیان اینکه این بازگشایی‌ها در مسیرهای مختلف به توسعه و عمران شهر کمک و زمینه آبادانی آن را فراهم می‌آورد ، بیان کرد: با اجرای این طرح علاوه بر امکان دسترسی شهروندان به معابر جدید ، معضل ترافیک شهری هم مرتفع می‌شود.

وی بازگشایی چهارراه استثنایی ، بهاران ، امیرکبیر ، گل افشانی ، بلوار فرید خراسان ، ادامه تملک بزرگراه ابریشم ، بقراط و افضل آباد در محله کلاته سیفر و… را از جمله آن بر شمرد.

شهردار سبزوار در ادامه از بزرگراه ابریشم به عنوان یک طرح مهم زیر ساختی یاد کرد وگفت: فاز سوم بزرگراه ابریشم (شمال غرب) سبزوار به طول ۲/۷ کیلومتر در حال احداث و در مرحله خاکبرداری است.

او با بیان اینکه از سال ۸۷ اقدامات خوبی در کمربند هشت بهشت و ۴ کیلومتر باقی مانده جاده ابریشم به عنوان یک طرح زیرساختی در دستور کار شهرداری قرار گرفته بود ، اظهار داشت: در دو سال اخیر قصد اجرای دقیق قانون و تاکید بر آن بود که با حمایت های نمایندگان مردم سبزوار در مجلس ، فرماندار ویژه و اعضای شورای شهر با پیگیری هایی که از طریق وزارت راه و شهرسازی و واگذاری اراضی ملی در بزرگراه ابریشم صورت گرفت ، اقدامات موثری در این زمینه انجام شد.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی به شهرداری برای اجرای این طرح واگذار شد ، بیان کرد: فاز سوم بزرگراه ابریشم که حدفاصل بلوار توحید شهر و جاده جوین-جغتای واقع شده و دارای ۲/۷ کیلومتر طول است.

وی با بیان اینکه برای اجرای فاز سوم تا کنون ۷۰ هزار مترمربع زمین تملک شده است، عنوان کرد: اجرای پروژه کیلومتری ۳ میلیارد تومان و تملک آن هر کیلومتر ۷ تا ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

شهردار سبزوار با بیان اینکه تاکنون ۷کیلومتر پروژه کمربند محیطی اجرا شده است، ادامه داد: بزرگراه ابریشم یک اتفاق خوب برای توسعه شهری سبزوار است و این طرح عظیم با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان در یک برنامه زمانبندی با همت مجموعه شهرداری به اتمام خواهد رسید.

وی در ادامه به احداث میدان خواجه نظام الملک ، ادامه مسیر پیاده روی طراوت ، ایجاد مسیر دوچرخه سواری بزرگراه ابریشم اشاره کرد و گفت: در این راستا در حوزه سلامت شهروندان با احداث ۱۰ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری و پیاده روی در مجموعه اقدامات خوبی در حوزه سلامت شهروندان و ایجاد شور و نشاط آنان انجام داده‌ایم.

شهردار سبزوار همچنین از ارگ امیریه به عنوان یک طرح پیشگام شهری یاد کرد و گفت عملیات احداث بازار بزرگ امیریه از سال ۹۴ با اوراق مشارکت آغاز شده که در حال حاضر اجرای بلوک ۵ با ۳۰ هزار مترمربع زیربنا صورت گرفته و در جبهه شمال هفت میلیارد تومان بابت تملک ها به کسبه آن پرداخت شده است.

او همچنین از عمارت ایرانیان به عنوان یک طرح خوب گردشگری ، احداث پارک بانوان در توحید شهر ، بهسازی و نوسازی استخر ناوی ، اجرای ۳۰۰ عنوان برنامه فرهنگی ، احداث ۱۴ مرکز پایگاه آموزش شهروندی و مهارت های زندگی و… را از دیگر طرح های شهرداری در سال ۹۸ بیان کرد.

وی یادآور شد: در گذشته توقع مردم از شهرداری‌ها فقط در حوزه خدمات شهری ، طرح های عمرانی و اداری محدود شده بود اما امروز نگاهی فراتر از این امور در مردم ایجاد شده و مسائل فرهنگی، حقوق شهروندی و اجتماعی هم در اولویت قرار دارد.

شهردار سبزوار ضمن قدردانی از حمایت اعضای شورا ، خصوصا دکتر آرمین نایب رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار جهت تحقق این مهم در سبزوار گفت : رفع آسیب های اجتماعی در سبزوار یقینا به کارآیی بیشتر مراکز آموزش شهروندی و مهارت های زندگی بستگی دارد.

شهردار سبزوار در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر بخشودگی اجاره بهای مغازه های استیجاری شهرداری در ماه های اسفند و فروردین هم گفت: طبق دستورالعمل ستاد مبارزه با کرونا در سبزوار لوایحی بدین منظور تنظیم شده که کسبه و مغازه هایی که اسفند و فروردین سال آینده تعطیل می باشند از طرح تخفیف و یا بخشودگی اجاره بهره مند شوند که در حال حاضر منتظر تصویب این مهم از سوی شورای اسلامی شهر سبزوار می باشیم.

شهردار سبزوار همچنین در پاسخ به یکی دیگر از خبرنگاران که سوالی در خصوص مرتفع سازی در سبزوار پرسید ، گفت : بر اساس طرح تفصیلی شهرداری صادر کننده پروانه برای ساخت و سازهای شهری میباشد و تنها مرجع برای تخلفات ، کمیسیون ماده ۱۰۰ می باشد ما ملزم هستیم تخلفات را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع دهیم تا بر اساس آن رآی داده شود و شهرداری در آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ صاحبنظر نیست و ما فقط ملزم به اجرای آن هستیم.

او ادامه داد: در حال حاضر مرتفع سازی از سال ۹۳ در سبزوار مدیریت شده و هر آنچه که در حال انجام است مربوط به قبل از سال ۹۳ می باشد.

وی ضمن قدردانی از اعضای شورای شورای اسلامی شهر در دوره چهارم و پنجم که با شهرداری برای ممانعت از ساخت و سازها غیر معمول جلوگیری کرده‌اند گفت: آیین نامه معاملاتی مرتفع سازی به شورای اسلامی شهر ارسال شده که در صورت تصویب اتفاقات خوبی در حوزه مرتفع سازی در شهر سبزوار خواهد افتاد.

شهرداری سبزوار همچنین با بیان اینکه ۱۶۷ هکتار بافت تاریخی و فرسوده در شهر سبزوار وجود دارد گفت: یکی از دغدغه های ما در بافت فرسوده و تاریخی عدم تصویب طرح بافت تاریخی است که این مهم چندین بار به مسئولان استانی اعلام شده اما متاسفانه اتفاق خوبی در این زمینه نیفتاده است.

وی با بیان اینکه هنوز یک طرح شاخص برای بهسازی هسته مرکزی شهر به ما از سوی استان اعلام نشده به کمبود پارکینگ در این هسته اشاره کرد و گفت: ما در تلاش هستیم که خیابان بیهق و کاشفی را تبدیل به پیاده راه کنیم ، برای ایجاد پیاده راه در خیابان‌های کاشفی و بیهق می‌بایست کسبه با ما همکاری های لازم را داشته باشند تا ما بتوانیم ترافیک شهری این محدوده را رفع کنیم.

شهردار سبزوار همچنین با تشکر از اصحاب رسانه که با نقدهای سازنده خود راهگشای شهرداری در توسعه شهری بوده‌اند ، گفت: اصحاب رسانه همواره با پیشنهادات ، نظرات و انتقادات خود یاریگر مادر پیشرفت شهری بوده اندکه جا دارد از آنان تقدیر نمایم.

کوشکی در پاسخ به پرسشی مبنی بر عدم برگزاری نشست های خبری گفت : هرگاه خبرنگاران مصاحبه و یا گزارشی با بنده و یا معاونین و مدیران سازمانها داشته‌اند به صورت مستقیم و یا تلفنی نسبت به گزارش خود اقدام نموده اند کما اینکه ما آمادگی برگزاری نشست های خبری را در بازه های زمانی مختلف داریم و هیچ گاه از پاسخ دادن به اصحاب رسانه شانه خالی نکرده ایم.

شهردار سبزوار در پایان از همراهی اعضای شورای اسلامی شهر ، معاون استاندار و فرماندار ویژه و اعضای هیات تطبیق ، امام جمعه سبزوار ، دادستان ، رییس دادگستری و اعضای شورای تامین که یاریگر و همراه شهرداری در توسعه و عمران شهری هستند قدردانی کرد.