رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سبزوار گفت: طبق سرانه و استانداردهای جهانی باید برای هر ۵۰ هزار نفر یک ایستگاه آتش‌نشانی وجود داشته باشد که شهر سبزوار به این استاندارد دست پیداکرده است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، مهدی احمدی راد با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر در شهر سبزوار ۵ ایستگاه آتش نشانی وجود دارد که اخیرا نیز زمینی توسط شهرداری برای احداث یک ایستگاه آتش نشانی در منطقه نیروگاه تحویل این سازمان شده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه یکی از اهداف سازمان سازمان آتش نشانی پیشگیری، اطفا حریق و پوشش حوادث است، اظهار کرد: این سازمان در بخش آموزش، برنامه های آموزشی را به همه شهروندان و در مدارس به دانش آموزان ارائه می کند تا با ارائه این آموزش های و مباحث ایمنی از بروز خطرات و مشکلات احتمالی که برای خانواده و جوامع امروزی پیش می آیند، جلوگیری کند.

او با بیان اینکه تمهیدات و برنامه های آموزشی سازمان آتش نشانی‌ برای پیشگیری از بروز حوادث و رعایت نکات ایمنی است، گفت: در زمینه افزایش سطح ایمنی شهروندان و پیشگیری از حوادث، کارشناسان واحد آموزش و پیشگیری آتش نشانی اقدام به آموزش کودکان در مهدها، دانش آموزان در مقاطع ابتدایی، متوسطه و… می کنند.

احمدی راد اضافه کرد: شهروندان نیز می‌توانند از کارشناسان آتش‌نشانی برای آموزش بهره ببرند و توصیه هایی را در مورد جلوگیری از حوادث، نکات ایمنی و اطفا حریق و موارد دیگر را بیاموزند.

او با اظهار اینکه رعایت اصول ایمنی در هر قشری جز جدایی‌ناپذیر فرهنگ شهرنشینی است، تاکید کرد: افزایش آموزش عمومی ایمنی علاوه بر کاهش هزینه خدمات ایمنی در شهر، سطح زندگی شهروندان را افزایش می‌دهد و وقوع حوادث غیرمترقبه را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

او همچنین به گام های بلند سازمان آتش نشانی برای برگزاری دوره های آموزشی فراتر از شهر نیز اشاره کرد و گت: تاکنون ۲ دوره آموزشی کشوری و ۶ دوره آموزشی استانی برای آتش نشانان کشوری و استانی در سبزوار برگزار شده که هفتمین دوره از سری آموزشی تخصصی آتش نشانان استان نیز در اوایل بهمن ماه در سبزوار برگزار می شود.

احمدی راد در ادامه با بیان اینکه سازمان آتش نشانی اهداف بلندی را بری ارتقای سطح آگاهی شهروندان در همه نقاط شهری در دستور کار قرار داده است، اظهار داشت: در بافت گلستان علاوه بر اقداماتی که باید در حوزه آموزش و برخی امور ایمنی مثل نصب شیرهای هیدرانت انجام می شده، ۵ آتش نشان داوطلب از اهالی این محله هم آموزش های لازم را فرا گرفته اند تا در مواقع بحرانی یاریگر آتش نشانان باشند.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سبزوار با بیان اینکه بازدید از ساختمان های در حال ساخت و اعمال قوانین مورد نیاز به جد در دستور کار این سازمان قرار دارد، ادامه داد: بافت فرسوده می‌تواند در صورت رخداد زلزله و حوادث غیر مترقبه خسارت‌های بسیاری را به دنبال داشته باشد به همین علت باید به این بافت‌ها توجه لازم را داشته باشیم.

وی گفت: در این راستا سازمان آتش نشانی جهت افزایش ایمنی مواردی از جمله راه های خروج، پوشش های مقاوم حریق، تابلوها و علائم ایمنی، آسانسورها و … را با دقت مورد بررسی و نظارت قرار می دهد.