قرار همیشگی شان هنگامی است که آفتاب از تک و تا می‌افتد و کم‌کم انوار طلایی اش را از سر شهر بر می‌دارد. سالمندان، زن و مرد برای نفس کشیدن در فضای آزاد و هم‌صحبتی با یکدیگر به بوستان ها و پارک ها می‌آیند، از گذشته، فرزندان و نوه‌هایشان می‌گویند، آرزوهایی که برای آن‌ها دارند. شاید گاه‌گاهی هم زیر لب شعر رهی معیری را زمزمه کنند: موی سپید را فلکم رایگان نداد / این رشته را به نقد جوانی خریده‌ام.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، آمارها از افزایش جمعیت سالمندان حکایت می‌کند. جمعیتی که علاوه بر تکریم نیازمند مهیا شدن فضایی مناسب برای حضور در شهرها هستند و در این راستا شهرها نیز باید به سمت شهر دوستدار سالمند پیش بروند. فضای عمومی شهر باید پاسخگوی نیاز سالمندان باشد؛ فضایی مناسب‌سازی شده برای گذران اوقات فراغت،‌ فضایی برای فعالیت فرهنگی مانند کتابخانه، خودروهای حمل و نقل عمومی مناسب‌سازی شده و … .

هر روز در اطرافمان هنگامی که از کوچه و پس‌کوچه‌های شهر عبور و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنیم یا در بوستان‌ها قدم می‌زنیم با سالمندانی روبرو می‌شویم که ورق تقویم زندگی‌شان، بهارهای بسیاری را پشت سر گذاشته و گرد پیری بر موهایشان نشسته است.

فضاهای شهری نظیر بوستان‌ها برای این نسل در حکم وعده‌گاه‌هایی است که هر روز در آن حضور پیدا می‌کنند. وقتی که پای صحبت آن‌ها می‌نشینی، می‌گویند شهر برای جوان‌ها ساخته شده و جوی‌ها و چاله‌ها سرعت حرکت آنان در فضای شهری را کم کرده است.

یکی از مولفه‌های رفاه سالمندان، مناسب بودن فضای شهری برای حضور آنان در محیط اجتماع و در اصطلاح «شهر دوستدار سالمند» است. شهر دوستدار سالمند از نظر سازمان بهداشت جهانی شهری است که سالمندان را در ابعاد مختلف زیست شهری مورد حمایت قرار می‌دهد و آن‌ها در آن از نظر فیزیکی و اجتماعی با احساس امنیت در فعالیت‌های اجتماعی، مشارکت فعال و زندگی راحت و مستقلی دارند.  شهر دوستدار سالمند، شهری است که در آن سالمندان و مردم عادی هر دو به یک اندازه از حقوق شهروندی برخوردارند و شهر با سالمندان غریبه نیست و استانداردهای طراحی در مناسب‌سازی آن رعایت می‌شود.

هشت اصل شهر دوستدار سالمند از نظر سازمان جهانی بهداشت شامل محیط زندگی سالم، امکان جابجایی و حمل نقل راحت، امکان خانه‌سازی، مشارکت اجتماعی، احترام به سالمندان، مشارکت شهری، حمایت اجتماعی و ارائه سرویس‌های مناسب سالمندان است.

محیط زندگی سالمندان در شهر دوستدار سالمند باید از فضاسازی مناسب، مانند محل‌های کافی برای نشستن سالمندان، پیاده‌روهای مناسب و محل‌های عبور و مرور استاندارد، برخوردار باشد تا سالمندان زندگی آسوده‌ای را در شهر داشته باشند. بر اساس این تعریف، خدمات حمل و نقل، امور اداری، شبکه‌های مخابراتی و ارتباطات رسانه‌ای، ساخت‌وساز اماکن و طراحی معماری شهری، خدمات فرهنگی و بهداشتی به شکلی ارائه می‌شود که افراد سالمند بدون وابستگی یا با دریافت کمترین کمک از سوی دیگران بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند؛ در چنین شهرهایی توجه به نیازهای فرد سالخورده به عنوان یک ضرورت مطرح می‌شود.

آمارها نشان می دهد که درصد سالمندی در کل کشور ۷.۴ درصد است اما این رقم در شهرستان سبزوار ۹ درصد است و این یعنی زنگ خطر سالمندی در سبزوار به صدا در آمده است.

مرتضی احمدی معاون معماری و شهرسازی شهرداری سبزوار در این باره با اشاره به اینکه سالمندی و مسائل مربوط به آن مقوله ای گریزناپذیر است، افزود: اگر برای سالمندان و مسائل آنها برنامه ریزی نکنیم در مقابل عمل انجام شده قرار گرفته و با مشکلات زیاد مواجه خواهیم شد در حالی که با برنامه ریزی برای سالمندی از این مقوله بعنوان فرصتی برای توسعه و پیشرفت استفاده می کنیم.

وی افزود: خوشبختانه طی سال های اخیر، شهرداری برای فراهم آوردن فضای مناسبی که کم توان یابان و سالمندان هم به عنوان شهروند زندگی آسوده‌ای در شهر داشته باشند، گام‌هایی برداشته است.

احمدی بهسازی پیاده‌روها، کف سازی، مناسب سازی برخی بوستان‌ها، اعمال بازدیدهای نظارتی برای لحاظ استانداردهای لازم توسط ادارات و… را از جمله این اقدامات برشمرد و ادامه داد: مهم ترین نکته ای که باید توجه شود همسطح سازی خیابان ها است که سالمندان به راحتی امکان تردد داشته باشند و پیاده روهای پر از پستی و بلندی مناسب تردد افراد سالمند نیستند.

وی گفت: شهرداری سبزوار در تلاش است با ارائه خدمات بروز براساس برنامه و چشم انداز شهرداری ، به شهروندان در راستای فراهم آوردن محیطی ایمن و راحت برای حضور و مشارکت اجتماعی شهروندان جهان‌دیده گام بردارد تا با ایجاد شاخص‌های لازم، شهری بسازد که دوستدار این سرمایه‌های ارزشمند است.