شهردار سبزوار از ابلاغ اساسنامه سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری سبزوار به عنوان نخستین شهر در استان خراسان رضوی توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، سید علی کوشکی با اشاره به بخش مهمی از وظایف شهرداری‌‎ها در ارتباط با مقوله حمل و نقل و ترافیک شهری، افزود: مسائل مربوط به ترافیک و حمل و نقل درون شهری از مهمترین مولفه های توسعه شهری محسوب می شود که باید بیش از پیش به آن توجه کرد.

وی ادامه داد: توسعه، تجهیز و نوسازی تجهیزات و زیرساخت های حمل و نقل درون شهری، یکی از اولویت های اساسی شهرداری سبزوار است و افزایش روز به روز خودروهای شخصی از سوی دیگر باعث شده که در کنار حرکت سریع به سمت توسعه شهری، به مقوله حمل و نقل و رفع ترافیک در شهر بیش از پیش توجه کنیم.

او بیان کرد: لذا با پیگیری های انجام شده، در راستای اجرای الگوی اساسنامه سازمان های وابسته به شهرداری ها به استثنا شهرداری های مراکز استان ها موضوع بخشنامه شماره ۳۹۲۸۴ تاریخ دوم تیرماه سال ۹۵ وزیر کشور به پیوست اساسنامه سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری سبزوار روز گذشته به این نهاد مردمی ابلاغ شد.

شهردار سبزوار بیان کرد: طی هفته آینده نسبت به ایجاد، افتتاح و تعیین رئیس سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری اقدام خواهد شد.

او مدیریت تهیه و اجرای مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک شهر و مطالعات امکان سنجی ریلی، مدیریت تهیه و اجرای مطالعات بار شهری، مدیریت تهیه و اجرای مطالعات سامانه های هوشمند حمل و نقل و ترافیک شهر، مدیریت تهیه و اجرای مطالعات ایجاد ، توسعه و بهبود پدافند غیرعامل در حمل و نقل و ترافیک شهری، مدیریت تهیه و اجرای طرح حمل و نقل بار و مسافر در مجموعه های شهری در چارچوب مطالعات مجموعه شهری مربوط توسط سازمان های شهرهای مادر واقع در مجوعه شهری، مدیریت ایجاد ، بهره برداری و نگهداشت مرکز کنترل ترافیک شهر، طراحی، ایجاد و پیاده روسازی نظام جامع و یکپارچه اطلاعات مرتبط با حمل و نقل و ترافیک شهری و تحلیلی و پایش مستمر آن از جمله اهداف تشکیل این سازمان می باشد.

وی مدیریت ایجاد، توسعه و نگهداشت و بهسازی زیرساخت های مورد نیاز و مرتبط با حمل و نقل شهری، فراهم کردن زیرساخت های لازم جهت نظارت و کنترل بر اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی با اولویت استفاده از سامانه های هوشمند حمل و نقل و ترافیک، مناسب سازی و اصلاح معابر، پیاده راه ها و تسهیلات ترافیکی به منظور تردد ایمن و آسان توان یابان بویژه افراد سالمند یا کم توان حسی- حرکتی یا دارای معلولیت را از دیگر اهداف تشکیل این سازمان برشمرد.

کوشکی گفت: مدیریت توقفگاه های حاشیه ای و مدیریت ساخت، توسعه و بهره برداری از توقفگاه های عمومی و صدور مجوزهای لازم، مدیریت ایجاد و نظارت بر عملکرد مراکز معاینه فنی خودرو و امور ستادهای فنی، اطلاع رسانی به هنگام و مستمر وضعیت ترافیکی شهر به شهروندان، استفاده از شیوه های تامین منابع مالی نوین از قبیل فاینانس، یوزانس، خطوط اعتباری، اوراق مشارکت و… با رعایت قوانین و مقررات مربوط به توسعه فعالیت های سازمان از دیگر وظایفی است که برای این سازمان تعریف شده است.

شهردار سبزوار گفت: امید است با ایجاد این سازمان، شهرداری سبزوار در راستای ارتقای سطح خدمات به شهروندان در حوزه حمل و نقل ترافیک گام های موثرتری بردارد.