سید مجتبی علوی مقدم طی حکمی از سوی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به عنوان معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار منصوب شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سبزوار، در حکم دکتر رحمانی فضلی خطاب به سید مجتبی علوی مقدم آمده است: به موجب این حکم و بنا به پیشنهاد استاندار خراسان رضوی به عنوان معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار منصوب می‌شوید.

در ادامه این حکم آمده است: امید است با اتکال به خداوند متعال و در چارچوب وظایف مصوب در راستای تحقق اهداف و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و سیاستهای دولت تدبیر و امید و پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی موفق باشید.

سید مجتبی علوی مقدم پیش از این معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی را بر عهده داشت.

احمد برادران، فرماندار پیشین سبزوار نیز اوایل شهریور امسال به عنوان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی معرفی شد.

استان ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی با وسعت ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومتر مربع (۱۱ میلیون و ۷۴۰ هزار و ۶۵۹ هکتار) معادل هفت درصد مساحت کل کشور شامل ۳۲ شهرستان، ۷۷ شهر، ۷۰ بخش و دو هزار و ۵۴۰ روستا است.

مرکز شهرستان سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

این شهرستان مرکب از دو بخش “مرکزی و روداب” است. ۷۸ هزار نفر از جمعیت سبزوار در  حدود ۲۰۰ روستای این شهرستان سکونت دارند.

سبزوار پس از مشهد و نیشابور، با ۲۸۰ هزار نفر جمعیت سومین شهرستان پرجمعیت استان خراسان رضوی است. شهر سبزوار نیز با ۲۴۷ هزار نفر سومین شهر بزرگ این استان محسوب می‌شود.

۱۴ دانشگاه و مووسسه آموزش عالی در سبزوار دایر هستند و این شهرستان با فعالیت دانشگاه حکیم سبزواری یکی از قطبهای دانشگاهی خراسان رضوی محسوب می‌شود. این مرکز آموزش عالی در زمره ۲۲ “دانشگاه محور” در کشور است که با حدود ۹ هزار دانشجو، دارای ۳۳ گروه آموزشی، ۱۳۹ کدرشته‌ تحصیلی در مقاطع کارشناسی تا دکتری و ۱۰ دانشکده است.

فعالیت این شهرستان در بخشهای صنعتی و صنوف در بین دیگر شهرستانهای استان خراسان رضوی جایگاه شاخص دارد بطوری که هم‌اینک ۲۲۰ واحد صنعتی و ۱۷ هزار واحد صنفی در سبزوار فعالیت دارند.

بخش کشاورزی سبزوار هم با ۲۲ هزار بهره‌بردار زراعتگر، باغدار و دامدار در زمره بزرگترین و فعالترین‌های این حوزه در خراسان رضوی است. سبزوار دارای ۵۶ هزار هکتار سطح زیر کشت آبی می‌باشد که حدود ۳۷ هزار آن زراعی و ۱۹ هزار هکتار باغ است. شهرستان سبزوار با حدود هفت هزار هکتار سطح زیر کشت “وش پنبه” رتبه نخست این حوزه را در خراسان رضوی دارد.

همچنین شبکه بهداشت و درمان سبزوار از سال ۱۳۸۷ به دانشگاه ارتقا یافته و هم‌اینک هزار و ۶۰۰ دانشجو در چهار دانشکده پرستاری و مامایی، پزشکی، پیراپزشکی و بهداشت این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

۱۹۷ خانه بهداشت و ۳۷ مرکز بهداشتی و درمانی در شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار فعالیت دارند.

سبزوار با نام پیشین “بیهق” در طول زمان نماد تاریخ و علم و همواره یکی از مهمترین مراکز جمعیتی، دانشگاهی، فرهنگی، اسلامی و تاریخی ریشه‌دار در شمال شرق فلات ایران بوده بطوری که فعالیت مراکز علمی دانشگاهی و همچنین حوزه‌های علمیه آن پیشینه‌ای دیرین دارد. گرچه باستانشناسان با برخی کشفیات، قدمت سکونت انسان ابزارساز را در منطقه سبزوار تا  ۱۲ هزار پیش تخمین زده‌اند اما پیشینه زندگی مدنی در این بخش از ایران به حدود دو هزار و ۳۰۰ سال پیش از این یعنی دوره حکومت پارتها می‌رسد. بقایای آتشکده آذربرزین مهر مربوط به دوره ساسانیان نیز در نزدیک شهر سبزوار قرار دارد.