این روزها همه جا صحبت از اصول بهداشتی است که ورد زبان بزرگ و کوچک شده و کسانی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‎کنند، این اصول را بهتر از دیگران می‌دانند، چند اصلی که شاید با اندکی توجه بیشتر می‌تواند وضعیت کشور و سبزوار را از وضعیت بحران کرونایی خارج کند.

به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سبزوار، ضرورت رعایت فاصله حداقل دو متری در محل‌های خرید مانند نانوایی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای وماسک زدن هنگام خروج از منزل و استفاده‎ی مداوم از آن از خروج تا برگشت به منزل.

خودداری از ترددهای غیر ضروری و پرهیز از دست دادن و روبوسی با یکدیگر هم نباید فراموش شود؛ فاصله‌گذاری اجتماعی یکی از راه‌های کاهش مواجهه و قطع زنجیره تماس ویروس است؛ از این رو باید از تجمع در محل‌های پر ازدحام و شلوغ مانند مراکز خرید سرپوشیده، سالن‌های ورزشی، مراکز تفریحی، رستوران‌ها و… اجتناب کرد.

شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون و یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکل و استفاده از دستمال کاغذی هنگاه عطسه یا سرفه کردن ضروری است، در صورتیکه دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنید.

از تماس دست‌ها با چشم، بینی، دهان و گوش قبل از شستن و ضدعفونی خودداری شود؛ شستن  و ضد عفونی مرتب دست به ویژه قبل از دست زدن به بینی، دهان، چشم و گوش، قبل از غذا خوردن، بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و بعد از پایان کار، پس از ورود به منزل و استفاده از از مهر و سجاده شخصی در نمازخانه‌ها و رعایت فاصله اینمی ضرورت دارد.

لباس‌های کار را در ورودی منزل در آورده در داخل پلاستیک قرار داده و از آوردن لباس آلوده به داخل منزل خودداری کنید. توصیه می‏شود از انجام ورزش‌های دسته جمعی و پربرخورد تا اطلاع ثانوی خودداری شود.

میوه، سبزی و صیفی‌جات باید قبل از استفاده طبق پروتکل بهداشتی گند زدایی شود؛ همچنین بسته‌بندی‌ کلیه‎ی مواد غذایی را قبل از گذاشتن در کابینت، با مواد گندزدای مناسب ضد عفونی کرده و سپس در کابینت آشپزخانه قرار دهید.

برای خرید نان از سفره‌های مناسب و گند زدایی شده استفاده کرده و از حمل و نقل بدون سفره نان و از آوردن پلاستیک‌های حمل مواد غذایی و مواد مصرفی به منزل خودداری کنید.

استفاده از هواکش و بازگذاشتن پنجره‌ها به منظور تهویه مناسب و مستمر هوا در فضاهای سرپوشیده، دفع پسماندها به شیوه بهداشتی در سطل‌های زباله دربدار پدالی، تهویه مناسب هوای آسانسورها و گند زدایی آسانسور به صورت مرتب.

بازگذاشتن درب و پنجره‌ها به هنگام گندزدایی و نظافت و رعایت مسائل ایمنی. دو مرحله نظافت با مواد شوینده و گند زدایی جدا از یک دیگر بوده و نباید هیچ گونه اختلاطی بین شوینده و گندزدا ایجاد شود؛ توصیه می‌شود از تماس مستقیم دست با دکمه‌های آسانسور خودداری شود.