با حضور مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان و در شورای اداری شهرستان، شهرداران قوچان و باجگیران معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، سید مجتبی علوی مقدم در این جلسه گفت: جایگاه و شأن شورای شهر فراتر از شورای شهرداری است.

وی افزود: اعضای شورای شهر باید وظایف خود را از شهردار تفکیک کنند، اگر این اتفاق نیافتد هیچکس نمی‌تواند به‌ خوبی به وظیفه خود عمل کند .

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: وظیفه اصلی شورای شهر سیاستگذاری است و اعضای آن باید به شهردار اعتماد کرده و اجازه دهند مدیریت شهری را بافکر خود انجام دهد.

علوی مقدم یکی از دغدغه‌های مهم شوراهای شهر را حرکت هماهنگ دستگاههای مرتبط با امور شهری ذکر و بیان کرد: امروز بستر این کار فراهم‌ شده که دستگاههای مرتبط برنامه‌های مدیریت شهری را به ‌صورت واحد به استان ارسال نمایند تا به‌عنوان سند راهبردی افق ۱۴۲۰ در امور شهری توسط کمیته برنامه‌ریزی شهرستان تصویب و با امضای استاندار در شهرها اجرایی شود.

وی یکی از شاخص ‌های مهم مدیریت شهری را حرکت مردم محور ذکر و بیان کرد: در هر نظام اصلی‌ترین بخش مردم هستند. شهرداری، مدیریت شهری و حاکمیت متعلق به مردم است و مردم ما چه در زمان انقلاب و چه در زمان سازندگی و بحرانها تکلیف خود را در پشتیبانی از نظام بجا آورده‌اند. شهردار یعنی فردی خدمتگذار که باید به ‌صورت ۲۴ ساعته در خدمت مردم باشد.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی ارائه خدمات مناسب در حوزه شهری را مستلزم اشراف مدیر بر نظام اداری دانست و افزود: مدیریت شهری با کسب تمام اطلاعات و استفاده از خرد جمعی به ‌ویژه نخبگان و دانشگاهها می‌تواند بستر مدیریت واحد و نظام هماهنگ شهری را به وجود آورد.

علوی مقدم ادامه داد: ایجاد نظم اداری، پرهیز از اسراف و هزینه‌های مازاد از جمله موضوعاتی است که کمتر در شهرداریها به آن توجه می‌شود.

وی توجه به فرهنگ ایثار، شهادت و نمادهای اسلامی را نیز از وظایف مدیریت شهری ذکر و بیان کرد: امروز شهرداریها از یک‌ نهاد خدماتی به یک‌ نهاد فرهنگی، اجتماعی و خدماتی تبدیل ‌شده‌اند و در شهر اسلامی باید در تمام فضاها نمادی از اسلام، قرآن و معنویت دیده شود./ اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی