نشست خبری کرامت رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار با حضور اصحاب رسانه برگزار شد و شهردار سبزوار نیز به دعوت رئیس شورا در این نشست حضور یافت.

به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سبزوار در این نشست ۳ ساعته رئیس شورای شهر سوالات خبرنگاران در خصوص یکی از مدیران شهرداری، کوی گلستان، شفافیت عملکرد دستگاه های اجرایی، ترس کارگران از مدیران ارشد شهرداری، ساخت و سازها و اعطای درجه به یکی از کارکنان شهرداری، شورای شهرداری و غیبت های اعضای شورا، نخاله های ساختمانی، سیلاب های شهری، تحقیق و تفحص از شهرداری و پرونده های قضایی بود که ماحصل این پرسش و پاسخ ها از نظرتان می گذرد.

رئیس شورای اسلامی شهر گفت: تغییر و تحول در مجموعه شهرداری از اختیارات شهردار است. در مجموعه شهرداری این جابجایی ها عادی است. در روز تغییر مدیر آرامستان بنده به دلیل کار شخصی در سبزوار نبودم و فکر هم نمی کنم که این مهم با موضوع تغییر یک مدیر در ارتباط باشد.

کرامت افزود: بیش از ۳۰ سال است که پیگیری کوی گلستان در همه سطوح در سبزوار از فرمانداری، ادارات مختلف، شهرداری و شورا و.. را داشته ایم. دو موضوع مهم مطرح است یک: حفظ این وضعیت به عنوان یک فرصت چرا که بافت قدیمی است و پیوندهای اجتماعی دارد. دوم شرح وظایف که قبل از طرح میراث در دستور کار قرار گرفته و طرح راهبردی گلستان که اینجا تشکیل می شود و مصوبات تقریبا همطراز کمیته استان است و این اتفاق خوبی است که باید به تایید برسد.

وی بیان کرد: من جزو طبقه کارگری‌ام و دوست دارم جزو این طبقه بمانم. اگر اتفاق غیرقانونی در مجموعه من رخ داده باید برخورد شود. حقوق شهردار را از پیش می‌دانستم. با وجود تأکید مقام معظم رهبری، یکسان‌سازی حقوق و سامانه شفافیت دستگاه‌های اجرایی اجرا نشده‌است. شهرداری ماهانه به شورای شهر گزارش مالی می‌دهد

او ادامه داد: تا کنون به‌عنوان رئیس شورای شهر که مصوبات را ابلاغ می‌کند و فقط یک رأی دارد، از کدام شهردار حمایت نکرده‌ام؟ به من بر می‌خورد وقتی می‌گویند این شورا، شورای شهرداری است. اگر کم‌وکسری‌ای می‌بینید به ما بگویید. اگر هم دعواهای خانوادگی در جلسه‌های خصوصی‌ شورای شهر هست، باید باشد. در هفته گذشته، جز یک جلسه غیرعلنی‌ای در شورای اسلامی شهر سبزوار برگزار شده‌باشد.

اما شهردار سبزوار نیز در این جلسه گفت: بحث تغییر و تحول، برنامه کاری و ارزیابی است. از ۶ ماه قبل تغییر و تحول رئیس آرامستان مطرح شده بود. وی در ۶ ماه گذشته دو بار درخواست استعفا داده بود که موافقت نشد اما در نهایت این مهم با آن اتفاق مصادف شد که این مسئله ای عادی است و شاید در چند ماه آینده نیز تغییر و تحولات داشته باشیم.

سیدعلی کوشکی افزود: کوی گلستان در بافت تاریخی قرار گرفته. در طرح جدید شهرداری، میراث فرهنگی و راه و شهرسازی تفاهم نامه را امضا کردند که باید هر نهاد سهم خود را برای گرفتن مشاور طرح پرداخت نماید تا روند کار اجرایی شود.

وی بیان کرد: درآمد محقق شده ۱۱۲ میلیارد تومان یعنی چیزی حدود ۵۰ درصد داشته ایم.

او اضافه کرد: در جلسه گذشته که با حضور اصحاب رسانه صورت گرفت؛ موضوع بحث در خصوص تفسیر مطالبه گری و هوچی گری بود. انتقاد به اصحاب رسانه و اعضای شورای شهر نبود در هر صورت اگر چنین استنباط شده عذرخواهی می کنیم.

وی ادامه داد: سه مکان ضلع جنوب کمربند جنوب، غرب دانشگاه حکیم سبزواری و کال خیرآباد به عنوان مکان های نخاله های ساختمانی در نظر گرفته شده است

کوشکی تصریح کرد: حدود ۶۰ درصد درآمد کلان شهرها از حوزه ساخت و سازها و توافقات می‌باشد. در بحث سیلاب در سال گذشته شاهد وارد شدن سیلاب از منطقه شمالغرب به خیابان‌های نهضت و فرید خراسان بودیم. براساس استعلام ها مدیریت سیلاب ها در محدوده شهری بر عهده شهرداری و خارج از آن بر عده شرکت آب منطقه ای است.  برای بزرگراه ابریشم پل های انتقال آب های سطحی و مطالعات طرح بزرگ راه ابریشم در دستور کار قرار گرفته که مشکلاتی در این محدود نداشته باشیم. اگر امسال بارندگی ها همانند سال گذشته تکرار شودقطعا ما شاهد جاری شدن روان آب ها  در سطح شهر هستیم چرا که آب منطقه ای دو هفته قبل کار احداث سیل بندها را آغاز کرده است.

 

شهردار سبزوار اظهار کرد: طبق آخرین آیین نامه اجرایی سال ۹۶ ماده ۸۱ تبصره یک می گوید: موضوع تحقیق و تفحص با تشخیص رئیس شورا باید صریح و قابل رسیدگی باشد.

او گفت: پرونده هایی که علیه شهرداری در سوابق گذشته یعنی در ۴ سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ پرونده قضایی در حوزه حقوقی و کیفری داشتیم. ما تاکنون در شهرداری پرونده هایی در ارتباط با مدیران در موضوعات اختلاس، ارتشاء، کلاهبرداری و.. نداشته ایم اگر هم پرونده ای بوده در خصوص حوزه های کاری شان بوده است.

وی بیان کرد: اما در خصوص ورود بازرسی ها به شهرداری این امری طبیعی است و ما موظف به همکاری و در اختیار دادن مدارک هستیم. ورود بازرسی نه به دلیل ورود به فیش های حقوقی که به مدت دو روز برای پیگیری شکایت مردمی از مجموعه شهرداری در باب مطالباتی که از شهرداری داشتند از جمله بازگشایی ها.

کوشکی ادامه داد:در بحث فیش های حقوقی ورود خوبی بود اما کاش با دیگر شهرداری های همطراز هم این فیش ها مقایسه می شد. ما فیش های حقوقی شهرداران قبل را نیز گرفتیم که عدد و ارقام آن به چه صورت بوده است. میانگین حقوقی ما کمتر بوده است. در شورای پنجم یک مصوبه درخصوص و مزایا برای شهردار و کارکنان نبوده و هرچه بوده برابر دستورالعمل ها و بخشنامه ها بوده است. اضافه کار براساس اعلام مدیرکل دفتر امور شهری بوده و امور رفاهی براساس دستور استاندار برابر ۶۵ درصد حقوق است که توسط آقای نوبخت امضا شده است.

شهردار سبزوار گفت: اول دی ماه سال جاری آخرین اضافه کار ۱۷۰ ساعت بوده و آخرین دریافتی حقوقی ما ۱۸ میلیون و ۳۰۰  هزار تومان در آذرماه ۹۹ بوده است.