شاید برای شما هم بسیار پیش آمده که هنگام عبور از میان خیابان ها، چهره ناموزون دیوارهای تیره، نماهای ناموزون ساختمان های شهر، حضور مداوم داربست های فلزی، اطلاعیه های کج و معوج و تبلیغ نویسی کالاها چنان توی ذوقتان زده که این تصویر تا مدت ها از ذهنتان پاک نشده است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، بی شک این اشکال ناهمگون که فاقد هیچ ریتم و زیبایی در کنار هم قرار گرفته ، موجب آلودگی بصری و روانی شهروندان شده و آثار مخربی بر روح و روان آنها می گذارد، به گونه ای که بتدریج موجب افزایش کسالت ها و ایجاد اندوه در آنها می شود.

این در حالی است که بسیاری از روان شناسان، مدیران شهری و مهندسان شهرساز و معمار بر این عقیده اند که گرافیک شهری با ابزارهای هنری همچون نقاشی دیواری می تواند جلوه های تازه ای به شهرها بخشیده و علاوه بر جذاب تر شدن شهر، آن را برای شهروندان خاطره انگیز کند.

هنری که سبب می شود نه تنها فضای شهر با تمام آشفتگی هایش برای رهگذران لطیف تر شود، بلکه عرصه بسیار مناسبی برای ورود هنر به شهر است. از این رو در گیرودار زندگی پردغدغه و ماشینی امروز چاره ای نیست جز تلطیف فضای زندگی جمعی به واسطه هنر تا از این طریق با کمی دلپذیر شدن محیط زندگی اجتماعی شرایط دشوار زندگی را آسان تر سپری کنیم .

به نظر می رسد که در سال های اخیر با درک اهمیت نقاشی های دیواری بر بهبود سیمای شهری، اجرای آن در سطح خیابان ها و فضاهای شهری شکل ویژه ای به خود گرفته است.

مدیر اداره زیباسازی شهرداری سبزوار در این رابطه از آغاز ترسیم نقاشی های جدید بر دیوارهای سبزوار خبر داد.

حسین مقیسه با اعلام این خبر گفت: این نقاشی دیوارهای ها بر روی پله های باغ ملی و خیابان های طالقانی و کاشفی توسط هنرمندان جوان ترسیم می شود.

وی با بیان اینکه نقاشی در حال ترسیم بر روی پله های باغ ملی دارای یک طرح انتزاعی است، اظهار کرد: نقاشی خیابان های مذکور نیز شامل طرح های سه بعدی از خانه های قدیمی و منظره می شود.

مقیسه همچنین درباره زیباسازی معابر شهری با استفاده از آثار هنری، اضافه کرد: تغییر در فضا در بهبود احوالات روحی و ایجاد نشاط شهروندان بی‌تاثیر نیست، دیدن زیبایی‌های بصری برای شهروندان همیشه مورد توجه بوده و باعث افزایش روحیه آنان می شود.

او با بیان اینکه نقاشی های دیواری برای زیباتر کردن شهر و همچنین آشنایی مردم با سبک های مختلف هنری است، ادامه داد: هر یک از نقاشی هایی که در شهر دیده می شود می تواند معنا و مفهوم خاصی داشته باشد و برای هدفی خاص طراحی شده باشد، هدف ما از روندی که پیش گرفته ایم ارتقا سطح سواد بصری مردم است.

وی ابراز امیدواری کرد: با مجموعه این اقدامات بخشی از آلودگی های بصری سبزوار کاهش یابد.