رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری سبزوار گفت: ۱۰۰ مرکز جمع آوری و مبادله زباله در سبزوار وجود دارد که از اداره صنعت، معادن و اتحادیه‌های موجود در این حوزه مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند.

به گزارش اداره ارتباطات شهرداری سبزوار، مجید معنوی زاده با بیان این مطلب افزود: از این تعداد حدود ۵۰ مرکز مخصوص ضایعات غیر فلزی مانند پلاستیک و پلیمر، لاستیک، شیشه، کاغذ و کارتن، چوب و تخته ، منسوجات و چرم، نان خشک و … است .

وی در ادامه بیان کرد: بر اساس آمار رسمی تعداد زباله گردهای سبزوار در ۶ سال گذشته با رشد قابل ملاحظه ای از ۵۰ نفر به ۶۰۰ نفر رسیده است که می بایست در این زمینه مدیریت شهری اقدامات مقتضی را صورت دهند.

او با رد این مسئله که نبود نظارت کافی بر بخش خصوصی که مسئولیت جمع آوری زباله ها را بر عهده دارد ، گفت: زباله گردی و زباله دزدی با بخش خصوصی دو بحث کاملا جدا و منفک از هم است که ارتباطی نیز با یکدیگر ندارند.

معنوی زاده ادامه داد: زباله های تولید شده اعم از آلی و خشک از زمانی که از منزل مسکونی و یا مراکز آموزشی و به طور کلی محل تولید آن خارج می شود تا زمانی که توسط نیروهای شهرداری جمع‌آوری می شود هیچ متولی ندارد. مسئولیت شهرداری در قبال زباله های شهروندان ، پس از جمع آوری و تحویل زباله ها است و قبل از آن متاسفانه فرصتی است برای زباله دزدی زباله گردها.

رئیس سازمان مپ شهرداری سبزوار با تاکید بر اینکه دلیل روی آوردن برخی به زباله دزدی ها، مشکلات اقتصادی و معیشتی است که گریبانگیر خانواده ها شده ، افزود: این افراد به دلیل مهم در کنار شغل و حرفه ی دیگری که دارند اقدام به این کار می کنند.

او با بیان اینکه در سال ۹۲ سازمان مپ شهرداری اقدام به ساماندهی زباله ‌گردها کرد و ۴۰ روز نیز برای آن زمان صرف کرد، گفت: به دلیل وجود برخی مشکلات این طرح در آن زمان طرح موفقی نبود و متوقف شد. در این طرح قرار بود تعداد افراد زباله‌گرد ابتدا شناسایی و پس از صدورت کارت با نظارت بخش خصوصی در مکان های تعیین شده مواد بازیافتی تفکیک و تحویل مراکز رسمی شود.

معنوی زاده ضمن اشاره به فرهنگ سازی در خصوص تفکیک زباله از مبدا گفت: سال گذشته تفاهم نامه آموزشی با دانشگاه حکیم سبزواری و با نیروهای مجرب و متخصص انجام شد که با مراجعه به منازل مسکونی آموزش های لازم در خصوص تفکیک زباله ، زمان خروج زباله و نحوه تفکیک زباله داده می شود.

او اضافه کرد: علاوه بر این شهروندان، پس از تفکیک زباله های خود بوسیله باکس هایی که در اختیارشان گذاشته می شود با ارسال پیامک به پیمانکار مربوطه اطلاع و نیروهای تحت نظارت سازمان مدیریت پسماند برای تحویل و جمع آوری آنها به درب منزل مراجعه می کنند.

وی با اشاره به آموزش ۱۵ هزار از خانوارهای سبزوار در بحث تفکیک زباله از مبدا تا انتهای سال ۹۷، افزود: در حال حاضر برنامه ریزی برای آموزش ۲۰ هزار خانوار در دستور کار قرار گرفته که آموزش ۳ هزار خانوار انجام شده است.

رئیس سازمان مپ شهرداری سبزوار گفت: در حال حاضر این سازمان با ۴ پیمانکار در خصوص تفکیک زباله از مبدا قرار داد منعقد کرده و آنها با ۸ دستگاه مشفول اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در شهر هستند.