همه ساله و تقریبا از روز اعلام نتایج انتخابات، کاندیداها‏ برای انتخابات دوره آینده( ریاست جمهوری، مجلس و شورای شهر) فعالیت های خود را آغاز می کنند و با وجود همه منع های موجود قانونی اما بازهم کاندیداها کار خود را می کنند و جالب است که تقریبا از ظرفیت موجود قانون هیچ بهره برداری نمی شود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، در این دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر از چندین ماه قبل شاهد تبلیغات خانه به خانه کاندیداهای احتمالی در انتخابات شورای شهر بودیم وعلیرغم ممنوعیت تبلیغات انتخابات اما باز هم روز بروز بر حجم این تبلیغات افزوده می شد.

سوء استفاده از مشکلات مردم و بزرگنمایی برخی از مشکلات و وعده دادن در راستای حل آنها یکی از ابزار کاربردی جهت جلب رضایت مردم و آرای مورد هدف بود که اتفاق افتاد.

در این میان برخی کاندیداها عمدا یا سهوا ضمن بزرگنمایی برخی مشکلات شهری ،حل آنها را در گرو راهیابی خود به شورای شهر عنوان می کنند که قطعا اینگونه نیست. عده ای هم بعضا با بهره گیری از ابزارهای عوام فریبانه همچون پخش غذا، هدایای تبلیغاتی، چاپ سررسید، جشن های آن چنانی وعده و وعید سرکاری و کذب و پیشنهادات واهی به اطرافیان اقدام به تبلیغات می کنند که جای بسی تامل دارد.

سوالی که در این رابطه به ذهن متبادر می شود این است که چگونه مخدوش کردن چهره شهر و مبلمان شهری را در این برهه باید نادیده گرفت؟ چرا کاندیدهایی که بر سر خدمت اینگونه تلاش می کنند، خود ناقض قانون اند؟ مگر می شود کاندیدهایی که در شعارهای تبلیغاتی شان، التزام به قانون، تامین آسایش و آرامش مردم را سفارش می کنند و آرمان خود می دانند ، برخی از طرفداران آنها با برخی از اقدامات هنجارشکنانه چهره شهرها را تبدیل به محلی برای کارزار و دوئل انتخاباتی کنند تا یک رقابت سالم انتخاباتی!

کمتر از ۱۰ روز دیگر شاهد برگزاری انتخاباتی پر شور با حضور مردم هستیم، در این دوره از انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر در سبزوار، به دلیل کثرت کاندیداها، طی روزهای آینده قطعا شاهد حجم عظیم پوسترهای تبلیغاتی خواهیم بود که زیبایی شهررا به تاراج خواهند برد. نامزدهایی که با ترکیب سنی متفاوت، مدارک تحصیلی و رشته های شغلی متفاوت با نصب انواع تراکت، بنر با ژست ها و وعده های انتخاباتی مختلف سعی در جلب آرا مردم دارند.

رئیس اداره زیباسازی شهرداری سبزوار گفت: مخدوش کردن چهره شهر به بهانه تبلیغات جرم محسوب می‌شود و هرگونه تخلف که موجب آسیب رساندن به چهره شهر و معابر آن شود به هیأت اجرایی برای برخورد قانونی به تخلفات انتخاباتی گزارش می‌شود.

حسین مقیسه افزود: حفظ نظافت و زیبایی‌های موجود در اماکن عمومی و فضاهای گوناگون در آن به ویژه معابر، پل‌ها، پارک‌ها و نقاط دارای تمرکز بالای جمعیتی جزو وظایف ذاتی شهرداری است.

 

 

وی بیان کرد: شهرداری‌برای زیباسازی از بودجه شهر که اموال و دارایی‌های شهروندان است هزینه‌‌های گزافی می‌کند تا چهره شهر برای ساکنان و گردشگران زیبا و تمیز باشد، لذا هرگونه مخدوش کردن این فضا جفا در حق عموم شهروندان محسوب می‌شود.

او ادامه داد: ستادهای مردمی و وابسته به کاندیداها پوسترهای تبلیغاتی را براساس قانون در مکان‌های مشخص شده نصب کنند و از هرگونه چسباندن پوستر و آگهی‌های تبلیغاتی بر در و دیوار معابر و اماکن عمومی و مبلمان شهری خودداری کنند.

مقیسه بیان کرد: در صورت اقدام به چنین تخلفی مسئول چنین عمل مجرمانه‌‌ای از نظر قانون مالک پوستر یا تراکت و ستاد انتخاباتی آن است.

 

رئیس اداره زیباسازی شهرداری سبزوار گفت: انتظار می رود با توجه به گسترش وسایل ارتباط جمعی مجازی از سایت های خبری و اطلاع رسانی گرفته تا شبکه های مجازی نظیر تلگرام، سایت و … کمتر شاهد تبلیغات کوچه و بازاری باشیم و تبلیغات سنتی و قدیمی جای خود را به این شیوه نوین تبلیغاتی بدهد.

وی گفت: امیداست دوستانی که مدعی اداره شهر هستند، خود ناقض حقوق شهروندان آن شهر نباشند.