یک از مشکلات سالهای گذشته شهر سبزوار با  پیش از ۲۰۰ هزار جمعیت  شهری کمبود فضای سبز و پارک ها بود چنانکه در فصل بهار و تابستان در روزهای جمعه و تعطیل مجموعه شهربازی تنها پارک تفریحی شهروندان بود که به سبب ازدحام جمعیت و همچنین کمبود فضای پارکینگ  آرامش شهروندان سلب می شد .

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، با توجه به آب هوای نیمه خشک و قرار گرفتن سبزوار در حاشیه کویر، ایجاد فضای سبز، توسعه فضاهای تفریحی و تفرجگاهی  ضرورتی بود که  برای رفاه شهروندان احساس می شد.

طی چند سال گذشته نگاه مدیران شهرداری سبزوار بر تقویت فضای سبز قرار و احداث باغ ایرانی، پارک های هشت بهشت، سلامت، طراوات و پارک محله ها در مناطق مختلف شهر و مناطق حاشیه ای  ایجا شده و  در توسعه فضای سبز شهری توازن منطقه ای نیز لحاظ شده است.

مدیرعامل وقت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سبزوار با اشاره به توسعه شهرنشینی، افزایش جمعیت و تغییر نامتوازن محیط زندگی توسعه فضای سبز را از اولویت های مدیریت شهری دانست.

علی دلبری اظهار کرد: با اشاره به اینکه میانگین سرانه فضای سبزوار ۱۱ و هفت سانتیمتر است، تصریح کرد:  بر اساس طرحی مدون ایجاد باغهای مثمر در سطح شهر رویکرد مورد نظر این سازمان است لذا نهال های به، توت، پسته و زیتون در پارک های کمربندی و حاشیه شهر کاشته شدند.

وی گفت: ایجاد کمپ مسافر جهت جذب گردشگری، افزایش سرانه کاشت گونه های مناسب با آب و هوای منطقه، جداسازی آبیاری شرب و افزایش شبکه آبیاری از طرحهای مهم این سازمان برای توسعه فضای سبز شهر سبزوار است چنانکه هم اینک جهت کاهش و صرفه جویی در مصرف آب حدود ۸۰ درصد از فضای سبز این شهر با آب غیرشرب آبیاری می شود.

او افزود: سبزوار دارای ۴۸ پارک همسایه، ۲۷ پارک محله، هفت پارک ناحیه، سه پارک منطقه ای و یک پارک جنگلی است .

*پارک طروات عامل  نشاط اجتماعی و سلامت شهروندان سبزواری

کارشناس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سبزوار افزود: عملیات اجرایی پارک طراوت از سال گذشته آغاز شد که آبیاری غیر شرب و کاشت درختان کم آب طلب از ابتدا مورد توجه این سازمان قرار داشت.

احسان شمس آبادی با اشاره به اینکه عملیاتی عمرانی این پارک بوسیله شهرداری و اجرای فضا بر عهده سازمان سیما، منظر و فضای سبز بود، افزود: بخش فضای سبز آن حدود ۲ هکتار است که از گونه های کم آب طلب بومی و مثمر شامل توت و زیتون استفاده شده و بر اساس مصوبه شورای شهر ۱۶۰۰ نهال یادبود شهدای والامقام سبزوار بزرگ  در هفته منابع طبیعی و روز درختکاری سال گذشته در این منطقه  تا پارک شهدا گمنام و فرهنگسرا غرس شد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد فضای سبز در مناطق حاشیه شهر از اولویت های این سازمان است، اظهار کرد: احداث پارک طراوات در مسیر توحید شهر که حدود یک پنجم جمعیت شهری را در بر دارد شور و نشاط  اجتماعی و بصری برای شهروندان ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: مسیر پیاده روی طراوات از ابتدای پارک تا مسیر توحید شهر به مردم هم سلام و هم طراوت به  ارمغان می آورد و این فضا بستر مناسبی برای انجام  ورزش های همگانی و صبحگاهی نیز  می باشد.

شمس آبادی با اشاره به استاندار سازی و ایمن سازی وسایل بازی کودکان در پارک طراوت گفت: مجتمع بازی کودکان به پلی اتیلن های استاندارد و استفاده از کف پوش مجهز است.

*بلوار توحید شهر بین ۲ هسته ی جمعیتی شهر قرار گرفته که زیبا سازی و ایجاد مجتمع های تفریحی و گردشگری آن مطرح است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری سبزوار گفت: عرض بلوار توحید شهر ۱۵۰ متر است  که ۵۰ متر آن مسیر سواره و ۲ عرض ۵۰ متری  پیاده رو که در سمت های شرق و غرب بلوار واقع شده است که ۵۰ متر آن  پیاده رو سلامت و ۵۰ متر پیاده رو طراوت نامگذاری شده است.

مرتضی احمدی افزود: ابتدای مسیر  پارک طراوات از راه دسترسی به مسکن مهر جهاد و انتهای آن روبروی  ساختمان آب و فاضلاب روستایی قرار دارد و این پارک بطول ۴ هکتار است که  شامل فضا سبز، ست بازی، روشنایی و مبلمان که برای این بخش ها یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه  شده و همچنین زیر سازی آن شامل جدول، کف سازی  و آب نمای مرکزی و همچنین راه دسترسی  کند، طرف دیگر این مسیر که از سمت غرب به اداره  آب و فاضلاب روستایی و برای ساخت ادارات که آینده  در این بخش احداث می شود فراهم شده که مجموع اعتبارات عمرانی این طرح تاکنون ۳ میلیارد و۵۰۰ میلیون ریال بوده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری سبزوار گفت: به لحاظ شهرسازی سه مفهوم کانون، محور شهری و پهنه تعریف شده که بلوار توحید شهر محور شهری تلقی می شود تقویت آن در دستور کار شهرداری قرار دارد.

احمدی تفاوت این پارک با پارک سلامت  را توجه به مبانی اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد : پارک طراوت  کف سازی آن  بتنی است و نیمکت ها  که در آن تعبیعه شده تولید شهر سبزوار است.

وی با بیان اینکه شهرداری همواره در تلاش است تا خدمات شهری، به خصوص در سطح محلات، با رویکرد متوازن توزیع شود، افزود: بلوار توحید شهر  بین ۲ هسته جمعیتی شهری قرار دارد که  تقویت فضای سبز، تفریح و  گردشگری در آن مورد توجه قرار دارد.

*فضای سبز سبب تلطیف روح  می شود

یک روانشناس در این باره گفت: فضای سبز همچون موسیقی سبب تلطیف روح و پالایش روان انسان می شود.

دکتر محمد باقرزاده با اشاره به اینکه ایجاد شادی یک ضرورت اجتماعی و فرهنگی است، گفت: توسعه پارکها و فضای سبز در تقویت روحیه نشاط عمومی، کاهش آسیب های اجتماعی، افسردگی و احساس منفی افراد بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه دیدن زیبایی های طبیعت همچون  گل ها و درختان سبب ایجاد شور و نشاط بین شهروندان می شود تصریح کرد: شهرداری و شورای شهر به افزایش سرانه فضای سبز توجه جدی داشته باشند.

دکترباقر زاده گفت: راه اندازی مکان و مجتمع های بازی برای کودکان با نگاه  سرگرمی و آموزش و همچنین احداث پارک ها بانوان و سالمندان از جمله مراکزی است که نیاز به آن برای شهروندان در جامعه به شدت احساس می شود./گزارش حمید دلاوری