بخش مهمی از زیبایی شهرها متأثر از فضای سبز آن‌هاست. درختان، گل‌ها و بوته‌هایی که با زحمت فراوان کاشته و نگهداری می‌شود، محیط خشک و بی‌روح شهر را جلوه‌ای دیگر می‌دهد و گاه مأمنی می‌شود برای شهروندان خسته از هیاهوی شهر تا با دمی آسودن در سایه‌سار درختان آن، رنج تلاش روزانه را از تن بدر کنند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، وجود فضای سبز شهری در چهار فصل سال لازم است. انباشت سنگ و آهن و آسفالت در هر کوچه و معبر سبب خستگی روحی شهرنشینان می‌شود، آنان از مدیران شهری می‌خواهند تا در کنار طرح‌های عمرانی، محیط‌هایی زیبا و فرح‌بخش نیز ایجاد کنند، بنابراین نگهداری و توسعه فضای سبز و صرف هزینه برای مراقبت مستمر از آن، مسئله‌ای اجتناب ناپذیر است.

افزایش سرانه فضای سبز، مقابله با آفات و سم‌پاشی و ایجاد مکان‌هایی ویژه اطفال و سالمندان در پارک‌ها و تدوین برنامه‌هایی برای توسعه فضای سبز شهری با هدف مقابله با آلاینده‌های محیطی و کاستن از بخشی از استرس‌های زندگی شهری، جزو برنامه‌های مدیران شهرداری است.

فضای سبز شهری همواره نقش مهمی را ایجاد فضایی چشم‌نواز در محلات مختلف شهر و تقویت روحیه و افزایش نشاط شهروندان دارد از این رو شهرداری سبزوار توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته است. براساس نظر کارشناسان وزارت راه و شهرسازی سرانه مطلوب فضای سبز بین ۸ تا ۱۲ مترمربع است که البته در شرایط اقلیمی متفاوت این میزان نیز متغیر است. سرانه فضای سبز محدوده درون‌شهری سبزوار۱۱ و ۶ متر مربع است که این میزان به استانداردهای اعلام شده نزدیک است.

شهر سبزوار با دارا بودن بیش از ۸۰ پارک، بوستان و پارک محله در مجموع دارای ۱۸۵ هکتار مساحت است که در اختیار شهروندان قرار دارد.

ایجاد فضاهای عمومی مخصوصا پارک‌های محله‌ای همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است و حضور شهروندان در این محیط‌ها سبب کاهش استرس و فشارهای روانی آنان می‌شود. در شهر سبزوار نیز به این مسئله توجه شده است، اما در کنار ایجاد فضاهای سبز شهری باید برای توسعه این گونه فضاها و ایجاد امکانات ورزشی در آن‌ها نیز برنامه‌ریزی شود. ایجاد چنین امکاناتی باعث تشویق شهروندان به حضور در پارک‌ها و استفاده از فضای سبز طبیعی، پیاده‌روی و بهبود وضعیت سلامت جسمی و روحی آن‌ها می‌شود.

از دیگر برنامه های سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سبزوار افزایش سرانه فضای سبز شهری، طرح جداسازی آب شرب از فضای سبز، مناسب سازی پارک ها برای استفاده از معلولین، تجهیز پارک های سطح شهر از وسایل بازی کودکان و مجموعه لوازم ورزشی، مبلمان پارکی، مجموعه خدماتی و بهداشتی و تامین و ارتفاع روشنایی در سال جاری می باشد.

قطعا افراد کم‌توانان جسمی- حرکتی و سالمندان نیز همچون دیگر شهروندان حق استفاده از فضای شهر خصوصا پارک‌ها و فضای سبز شهری را دارند از این جهت سازمان فضای سبز مناسب‌سازی پارک‌ها را با ایجاد رمپ و اصلاح ورودی پارک ها، ایجاد توالت فرهنگی در سرویس های بهداشتی برای استفاده معلولان و سالمندان را در دستور کار قرارداده و این هدف را تا حدودی محقق کرده تا این افراد نیز بتوانند از این اماکن به عنوان مأمنی برای استراحت و تفریح استفاده کنند.

در این بین باید تاکید شود بخش عمده ای از آبیاری بوستان‌ها و فضای سبز درون‌شهری با آب غیر شرب صورت می گیرد و مصرف آب شرب عمدتا محدود به آبخوری‌ها و سرویس‌های بهداشتی بوستان‌ها است.

به امید تلاش بیشتر برای توسعه فضای شهری سبزوار