در هفته های اخیر خبر انتشار دیوان امیرشاهی سبزواری شاعر، نقاش، خوش نویس و موسیقی دان برجسته خراسانی در قرن نهم هجری، یکی از رویدادهای مثبت فرهنگی دیار سربداران محسوب می شد که انتظار می رفت مورد استقبال مسئولان و دستگاه های فرهنگی غرب خراسان قرار گیرد، اما در اقدامی شورای شهر سبزوار که تا پیش از این بر طبق یکی از مصوبات پیشین خود از هر کتابی که توسط یک نویسنده سبزواری تألیف شده باشد، حداقل یکصد جلد را می خرید، با خرید یکصد جلد از کتاب امیرشاهی موافقت نکرد.

به گزارش اداره ارتباطات شهرداری سبزوار، آخرین چاپ کتاب امیرشاهی مربوط به ۱۳۴۸ یعنی درست ۵۰ سال قبل است که اکنون بسیار نایاب شده به طوری که در کتابفروشی ها و کتابخانه های سبزوار نیز پیدا نمی شود و البته آن چاپ قدیمی به خاطر برخی ایرادات نیاز به تصحیح نیز داشته است. اینک اما با همت انتشارات فیروزی سبزوار کتاب امیرشاهی زیر نظر دکتر سعید حمیدیان از اساتید برجسته ادبیات دانشگاه تهران تصحیح شده و به صورت یک کتاب نفیس آماده ورود به بازار کتاب ایران است. در این مقطع اما برخلاف انتظارات قبلی شورای شهر سبزوار حاضر به خرید یکصدجلد از این کتاب نشد.

به همین خاطر به سراغ دکتر محمدی یکی از اعضای شورا که به خرید یکصد جلد از این کتاب رای منفی داده بود رفت تا نظر مخالفان را جویا شود.

دکتر علی اصغر محمدی در این باره به خبرنگار ما گفت: اخیرا مصوبه قبلی شورا برای خرید یکصد جلد از هر کتابی که توسط نویسندگان سبزواری چاپ شده باشد، لغو شده تا آیین نامه دقیقی تنظیم شود و ساز و کار انجام این کار به طور مشخصی تعیین گردد.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه خرید این کتاب ها از محل بودجه شهرداری که متعلق به همه مردم است، انجام می شود، باید معیارهای دقیقی وجود داشته باشد که بدانیم اصلا چه کتاب هایی با چه سقف قیمتی و یا در چه تعداد توسط شورای شهر و شهرداری خریداری شوند تا بی عدالتی صورت نگیرد و بودجه عمومی نیز در مسیر غیر ضروری هزینه نشود.

محمدی افزود: ما قبلا خرید یکصد جلد از چند کتاب دیگر را در شورا تصویب کرده بودیم، اما هیأت تطبیق آن را رد کرد و به این نتیجه رسیدیم که دیگر تا زمانی که آیین نامه دقیقی در این زمینه تنظیم نشود، خرید هیچ کتاب دیگری را مصوب نکنیم.

وی درباره اینکه چرا همزمان با اینکه خرید کتاب امیرشاهی سبزواری در شورا رد شده است، خرید کتاب مباحث احکام در میان ناشنوایان به تصویب رسیده و آیا این به معنای دوگانگی و تبعیض در رفتار شورائیان نیست، گفت: ما خرید کتاب مباحث احکام ناشنوایان را تصویب نکردیم، بلکه خواستیم که این لایحه اصلاح شود و به طور کل در قالب کمک به ناشنوایان سبزوار باشد که ما بودجه ای را در اختیارشان قرار دهیم و سپس خود ناشنوایان تصمیم بگیرند که تمام آن مبلغ را کتاب بخرند یا در جهت سایر نیازها و اولویت هایشان هزینه کنند.

به هرحال اگرچه شاید، دیوان نفیس امیرشاهی به عنوان یکی از بزرگترین شعرا و مشاهیر سبزوار در قرن نهم هجری نسبت به بسیاری از کتاب هایی که تا پیش از این شورا و شهرداری اقدام به خرید یکصد جلد آن ها کرده بودند، از ارزش و کارآیی بیشتری برخوردار باشد و به نوعی یکی از سرمایه های ادبی سبزوار محسوب بشود، اما اکنون با این بدشانسی مواجه شده که از جانب شورا و شهرداری تصمیمی مبنی بر خرید آن جهت کمک و حمایت از ناشر وجود ندارد، ولی امید می رود انتشارات فیروزی که قبل از این آثار فاخر دیگری نظیر «وزیری امیر حسنک» را به قلم محمود دولت آبادی منتشر کرده است، این بار نیز بتواند، کار چاپ دیوان نفیس امیرشاهی را با همان کیفیتی که مد نظرش بود، به آخر برساند.

کتابی که در صورت چاپ می تواند علاوه بر استفاده دانشگاهیان و دوستداران ادبیات و شعر کلاسیک فارسی، برای شورا و شهرداری و دیگر دستگاه های فرهنگی و اداری شهرستان نیز حداقل این کاربرد را داشته باشد که از آن به عنوان یک سوغاتی و رهاورد ادبی برای اهداء به میهمانان خود در طول سال استفاده کنند./امید برومندی / مجله اینترنتی اسرارنامه