در پی تشدید موج چهارم کرونا وضعیت سبزوار سیاه اعلام شد.

گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سبزوار، در جلسه امروز (۱۹ فروردین ۱۴۰۰) ستاد مقابله با کرونا شهرستان سبزوار،  پس از گزارش معاونت بهداشتی دانشگاه، دکتر مسلم رئیس دانشگاه علوم پزشکی با اعلام اینکه شاخص ۳ یعنی وضعیت قرمز و ما از این شاخص عبور کرده ایم و دیشب به شاخص ۵.۲ رسیده ایم یعنی وضعیت سیاه.

در این جلسه ریاست دادگستری نیز با اعلام آمادگی قوه قضائیه جهت همراهی با مصوبات ستاد، خواستار هماهنگی بیشتر بین ارگانها و استفاده از تمامی ظرفیت های بخش های مختلف شدند. امام جمعه شهرستان سبزوار نیز ضمن توصیه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از معنویات و ذکر و دعا را هم بسیار موثر دانستند.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیز در این جلسه خواستار بسیج تمامی امکانات شهرستان در جهت کنترل وضعیت موجود شد و همه نهادها و ارگانها را موظف به رعایت دستورات ستاد نمودند و خوذ نیز شخصاً شرایط را رصد خواهد کرد.

‍ علوی مقدم افزود: تمامی محدودیت ها و ممنوعیت های مناطق قرمز با جدیت در سطح شهر اعمال می شود.

وی بیان کرد: برای عبور از خطر باید مشارکت همگانی داشته باشیم و این امر علاوه بر ایجاد محدودیت و قرنطینه، نیازمند فرهنگ سازی است.

وی با بیان اینکه کنترل اپیدمی با خواهش و تمنا امکان پذیر نیست گفت: برگزاری تمامی مراسمات اعم از جشن عروسی، مراسم مذهبی، تجمعات و سفر غیرضروری در این شرایط ظلم به جامعه است.

علوی مقدم گفت: تمام پتانسیل ادارات شهرستان باید ضمن نظارت به کارکنان اداره یا سازمان متبوع خود در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی، با دستگاه های مربوطه جهت نظارت بر رعایت محدودیت های وضعیت قرمز همکاری داشته باشند، چرا که در تمامی تصمیمات اگر نظارت وجود نداشته باشد، آن تصمیم بی اثر خواهد بود.

فرماندار سبزوار افزود: از فردا تمامی محدودیت های مشخص شده جهت وضعیت قرمز در سبزوار اعمال خواهد شد و تمامی مشاغل به جز مشاغل گروه ۱ حداقل به مدت ۲ هفته تعطیل خواهد شد، همچنین تمامی ورودی های شهر به منظور کنترل عدم ورود خودروهای غیر بومی توسط نیروی انتظامی به شدت کنترل خواهد شد

وی از ریاست علوم پزشکی خواست با هماهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای استفاده از ظرفیت رسانه های شهرستان اقدام نماید و همچنین منابع تخصصی اطلاع رسانی را آماده و در اختیار ادارات و دانشگاه قرار دهد

فرماندار سبزوار همچنین گفت: تیم های نظارتی ادارات مختلف در سطح شهر به صورت بلوک بندی میزان رعایت پروتکل ها را بررسی خواهند کرد، به متخلفین تذکر خواهند داد و در صورت نیاز هم با متخلفین برخورد قانونی صورت میگیرد. همچنین تا اطلاع ثانوی برگزاری کلیه جلسات غیر ضروری ادارات تعطیل خواهد بود.