کلنگ احداث فاز اول بزرگراه ابریشم (شمال غرب) به طول ۲/۷کیلومتر با حضور امام جمعه سبزوار، سبحانی فر نماینده مردم سبزوار در مجلس، برادران فرماندار ویژه، کوشکی شهردار سبزوار، کلمیشی رییس شورا، آرمین نایب رئیس شورا، خانم بخشی، بروغنی، محمدی، کرامت و ارغیانی از اعضای شورا و جمعی دیگر از مدیران شهری به زمین خورد.

به گزارش اداره ارتباطات شهرداری سبزوار، شهردار سبزوار  در این مراسم گفت: از سال ۸۷ اقدامات خوبی در کمربند هشت بهشت و ۴کیلومتر یاقیمانده جاده ابریشم به عنوان یک طرح زیرساختی در دستور کار شهرداری قرار گرفته بود.

سید علی کوشکی افزود: در دو سال اخیر قصد اجرای دقیق قانون و تاکید بر آن بود که با حمایت های نمایندگان مردم سبزوار در مجلس، فرماندار ویژه و اعضای شورای شهر با پیگیری هایی که از طریق وزارت راه و شهرسازی و واگذاری اراضی ملی در بزرگراه ابریشم قرار گرفته بود، اقدامات موثری صورت گرفت.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی به شهرداری برای اجرای این طرح واگذار شد، بیان کرد: فاز سوم بزرگراه ابریشم که حدفاصل بلوار توحید و جاده جوین-جغتای واقع شده دارای مساحت ۲/۷ کیلومتر مساحت است و تاکنون بیش از ۵۰ هزار متر از اراضی آن تملک شده است.

شهردار سبزوار ادامه داد: بزرگراه ابریشم یک اتفاق خوب برای توسعه شهری سبزوار است که با همت و همدلی اعضای شورا و مدیریت شهری انجام خواهد شد. جا دارد در اینجا از اداره ثبت و اسناد سبزوار به جهت ۶ ماه فعالیت برای برداشت رسمی اراضی فاقد ثبت و املاک دارای مالک به استناد ماده ۸ قانون تملک قدردانی نمایم.

او با بیان اینکه تاکنون حدود ۶۳ هزار متر تملک انجام شده است، اضافه کرد: در حال حاضر بالغ بر ۷ میلیارد تومان اعتبار برای تملک اراضی شخصی، ۸ میلیارد تومان برای زیرسازی تسطیح و جدول گذاری اختصاص یافته است.

وی گفت: این طرح عظیم با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان در یک برنامه زمانبندی با همت همکاران جهادی ام در شهرداری به اتمام خواهد رسید.

کوشکی همچنین افزود: کار ما خدمت به مردم است، امیدواریم با اجرای این طرح رینگ محیطی شهر براساس طرح جامع و تفصیلی ۱۰ کیلومتر آن تحقق و بار ترافیکی از بخش های توحید و بزرگراه ابریشم و شمال غرب و شرق برطرف شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن قدردانی از فرماندار ویژه، اعضای شورای شهر، شهردار سبزوار برای اجرای این فاز از بزرگراه ابریشم، گفت: کار بزرگی را در حال اتمام هستیم که گره کور ترافیک شهر را باز می کند و با بازگشایی آن می توان شرق را به غرب متصل و مسافت سفرهای درون شهری را کاهش داد.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: آغاز این طرح کار ساده ای نبود، عملیات اجرایی آن از سال ۹۵ آغاز شد و ۳۰۰ هکتار زمین از اراضی ملی با برگزاری چندین جلسه با وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان امور اراضی اختصاص یافت.

وی همچنین به اعلام درخواست و پیگیری اختصاص ۸ هکتار زمین برای طرح اتصال امامزاده شعیب(ع) به کمربندی و ۳۰ هکتار برای ایجاد نمایشگاه دائمی با مشارکت شهرداری و صنعت و معدن اشاره کرد.

او با بیان اینکه شهر باید بگونه ای بازگشایی شود که شهروندان با ایمنی بیشتری به سفرهای درون شهری خود بپردازند، ابراز امیدواری کرد با اجرای شبکه فاضلاب در محلات کلاته سیفر، بهاران و قلعه  نو برخورداری شبکه فاضلاب شهری سبزوار به ۹۸ درصد برسد.