معاون شهرسازی و معماری شهرداری سبزوار گفت: فاز سوم بزرگراه ابریشم (شمال غرب) سبزوار به طول ۲.۷کیلومتر در حال احداث و در مرحله خاکبرداری است.

به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سبزوار، مرتضی احمدی با بیان اینکه از سال ۸۷ اقدامات خوبی در کمربند هشت بهشت و ۴کیلومتر باقی مانده جاده ابریشم به عنوان یک طرح زیرساختی در دستور کار شهرداری قرار گرفته بود، اظهار داشت: در ۲ سال اخیر قصد اجرای دقیق قانون و تاکید بر آن بود که با حمایت های نمایندگان مردم سبزوار در مجلس، فرماندار ویژه و اعضای شورای شهر با پیگیری هایی که از طریق وزارت راه و شهرسازی و واگذاری اراضی ملی در بزرگراه ابریشم قرار گرفته بود، اقدامات موثری صورت گرفت.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی به شهرداری برای اجرای این طرح واگذار شد، بیان کرد: فاز سوم بزرگراه ابریشم که حدفاصل بلوار توحید و جاده جوین-جغتای واقع شده و دارای ۲.۷ کیلومتر مساحت است.

وی با تاکید به اینکه با اجرای طرح کمربند محیطی شهر، ورودی ها ساماندهی می شود، افزود: با اجرای فاز سوم این پروژه ترافیک میدان ۳۰هزار متری و بلوار سربداران بسیار سبک می شود.

احمدی با بیان اینکه با اجرای کمربند محیطی براساس طرح جامع مرز شهر بسته و محدوده شهر مشخص می شود، اظهار داشت: تا زمانی که کمربند شمال شرق نبود مردم نمیدانستند کجا محدوده شهر است و زمین خواران کلاه سر مردم می گذاشتند اما با این وجود مرز شهر مشخص می شود و ارزش زمین های داخل و خارج شهر تفکیک می شود.

وی با بیان اینکه برای اجرای فاز سوم تا کنون ۷۰هزار مترمربع زمین تملک شده است، عنوان کرد: اجرای پروژه کیلومتری ۳ میلیارد تومان و تملک آن هر کیلومتر ۷ تا ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

معاون شهردار سبزوار با بیان اینکه تاکنون ۷کیلومتر پروژه کمربند محیطی اجرا شده است، ادامه داد: بزرگراه ابریشم یک اتفاق خوب برای توسعه شهری سبزوار است و این طرح عظیم با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان در یک برنامه زمانبندی با همت مجموعه شهرداری به اتمام خواهد رسید.

احمدی با بیان اینکه طرح بزرگراه ابریشم یک طرح با اهمیت است که این طرح بار ترافیکی داخل شهر را کاهش می‌ دهد، اضافه کرد: امیدواریم با اجرای این طرح رینگ محیطی شهر براساس طرح جامع و تفصیلی ۱۰ کیلومتر آن تحقق و بار ترافیکی از بخش های توحید و بزرگراه ابریشم و شمال غرب و شرق برطرف شود.

وی با بیان اینکه طرح جامع جدید شهر سبزوار در سال ۱۳۹۱ مصوب شده و در سال ۱۳۹۳ پس از طی مراحل قانونی به شهرداری سبزوار ابلاغ شد، گفت: اولویت اصلی شهرداری سبزوار بر اساس طرح جامع جدید مشخص شدن مرز شهر است.

وی با بیان اینکه مرز هر شهری برای شهروندان با احداث کمربندی مشخص می‌شود که پس‌ازاین کمربندی خارج از محدوده شهری قابل‌ مشاهده است، اظهار داشت: بر اساس طرح جامع سبزوار توسعه شهر به سمت شمال است و اراضی خالی در شمال شهر سبزوار باوجود کمربندی مشخص ‌شده است در نتیجه ساخت‌وساز باید در این اراضی تمرکز داشته باشد و از ساخت‌وساز در شرق و غرب سبزوار جلوگیری می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری سبزوار با تاکید به اینکه مشخص شدن محدوده شهری با اجرای کمربند محیطی سبزوار از حاشیه نشینی در سبزوار جلوگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌های احداث کمربند محیطی را افزایش سرعت انتقال شهروندان از یک مسیر به مسیر دیگر می باشد.

 

 بهره برداری از فاز نخست مسیر دوچرخه سواری و پیاده راه بزرگراه ابریشم

 

رئیس سازمان عمران و بازآفرینی شهری شهرداری نیز سبزوار گفت: فاز نخست مسیر دوچرخه سواری و پیاده راه بزرگراه ابریشم به بهره‌برداری رسیده است.

مجید استیری افزود: طول کل مسیر دوچرخه سواری و پیاده راه بزرگراه  ابریشم  ۴.۲ هکتار است که با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان طبق برنامه زمانبندی به اتمام رسید.

وی بیان کرد: آسفالت فاز نخست این مسیر به مساحت ۲ هکتار با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیون تومان، نصب ۲۰۰ عدد تیر پارکی با هزینه ای بالغ بر ۱۴۰ میلیون تومان، نصب ۲۵ عدد نیکمت با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیون تومان و احداث فضای سبز و کاشت درخت در فاز نخست در این مسیر انجام شده است.

وی همچنین گفت: این پروژه در فاز نخست به طول ۲ هزار معادل ۱۲ هزار متر مربع از تقاطع بلوار توحید شهر تا تقاطع خیابان دانشگاه جدول گذاری شده و تسطیح و زیرسازی انجام شده است.

رئیس سازمان عمران و بازآفرینی شهری شهرداری سبزوار ابراز امیدواری کرد: با تکمیل این طرح گام های موثری در توسعه ورزش همگانی و ایجاد روحیه نشاط، شادابی و سلامت شهروندان برداشته شده است.

 

 آغاز عملیات اجرایی دیوار سبز مسیر دوچرخه سواری ابریشم

 

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سبزوار گفت: عملیات اجرایی دیوار سبز مسیر دوچرخه سواری ابریشم آغاز شده است.

کاظم خلیلی دارینی افزود: در این طرح که در فاز نخست با احداث ۸ کیلومتر کانال تغذیه در طرفین مسیر دوچرخه سواری آغاز شده، همزمان عملیات حفر کانال تغذیه، سله شکنی، تعویض و اصلاح خاک، کود دهی و بارورسازی خاک و ایجاد تاسیسات انتقال و توزیع آب و سپس کاشت گونه های گیاهی مثمر وکم آب طلب و متناسب با اقلیم منطقه سبزوار نیز اجرا می شود.

وی بیان کرد: این اقدام، نقش مهمی در افزایش سرانه فضای سبز شهری، تلطیف هوا و تثبیت گرد و غبار و ایجاد دالان سبز در مسیر پیاده محور و دوچرخه سواری واقع در ضلع جنوب بزرگراه ابریشم سبزوار دارد.

او گفت: امید است با اجرای پروژه های تکمیلی فضای سبز در این مسیر موجبات رضایت شهروندان فهیم سبزواری بیش از پیش فراهم شود.