قرارگرفتن شهر سبزوار در مسیر ترانزیت بین المللی شرق کشور این شهرستان را در مهمترین شاهراه ارتباطی بین شهرهای جنوب، شمال، غرب و شرق کشور قرار داده است. با این وجود شهر سبزوار تنها از یک کمربند جنوبی سراسری و بین المللی تهران – مشهد برخوردار بود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، از سویی موقعیت شهر سبزوار در مسیر تردد ترانزیت بین المللی آسیای میانه سبب شده تا تریلی های حامل بار پس از عبور از جاده قوچان سبزوار، از محدوده شهری این شهرستان عبور کنند. افزایش حاشیه نشینی در اطراف شهر سبزوار سبب شده تا نتوانیم حدود و ثغوری برای شهر متصور شد. پس از ابلاغ طرح جامع شهر سبزوار، احداث کمربندی اطراف شهر از حد شرق به شمال و شمال غرب در دستور کار شهرداری قرار گرفت تا ضمن ساماندهی وضعیت ورودی شهر در محدوده جاده سبزوار  قوچان، بار ترافیکی وسائط نقلیه به جای ورود به شهر و محدوده بلوار شهید چمران، به کمربند جنوب منتقل شود.

با اجرای این طرح مهم، وضعیت حدود وثغور شهر نیز مشخص شد تا دستگاه های خدمات رسان نیز برنامه و نقشه مدونی برای ارائه خدمت به همشهریان و ساکنان حاشیه شهر داشته باشند. از آثار مثبت ایجاد کمربندی اطراف شهر می توان به جلوگیری از رشد حاشیه نشینی، صرف هجویی در وقت شهروندان، دسترسی آسان شهروندان به خدمات شهری، کاهش آلودگی و ترافیک داخل شهر و مصرف سوخت اشاره کرد. اجرای طرح بزرگ کمربند شمال شرق ازجمله اقدامات جهادی مدیریت شهری سبزوار است که در سایه همدلی محمدعلی طالبی و سیدعلی کوشکی به عنوان شهرداران، احمد برادران معاون استاندار و فرماندار ویژه و علی سبحانی فر نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی به ثمر رسیده است.

اختصاص ۲ هزار تن قیر رایگان

شهردار سبزوار تصریح کرد: برای اجرای پروژه بالغ بر ۲ هزار تن قیر رایگان از سوی وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل مسیر کمربندی محیطی شمالی شهر سبزوار  (بزرگراه ابریشم)اختصاص یافت.

سید علی کوشکی با بیان اینکه طول بزرگراه از مسیر جاده اصلی تهران  مشهد تا جاده سبزوار  بجنورد حدود ۱۰ کیلومتر است، افزود: این کمربند در چهار مرحله به طور کامل اجرا می شود؛ مرحله نخست این کمربند در ضلع شرقی سبزوار با عنوان «بزرگراه هشت بهشت » اجرا و افتتاح شده و یک خط از مرحله دوم این کمربند نیز با عنوان «بلوار ابریشم » از میدان خلیج فارس تا بلوار توحیدشهر به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه نخستین مشکل اجرای این طرح رفع معارض و تملک زمین های آن توسط شهرداری بود، ادامه داد: عرض این مسیر با توجه به بحث تأسیسات، آیلند جدول کشی و فضای سبز حدود ۳۰۰ هکتار زمین باید به شهرداری سبزوار واگذار می شد که وزیر راه و شهرسازی پس از جلسات متعدد با واگذاری این اراضی موافقت کرد.

جاده ابریشم تسهیل کننده ارتباط شمال و جنوب شهر

شهردار سبزوار با اشاره به اهمیت احداث بزرگراه ابریشم سبزوار برای کاهش میزان بار ترافیکی، اظهار کرد: این کمربندی در موضوع رفع معارض و در اختیار دادن اراضی به شهرداری سبزوار دچار مشکل بود که با همکاری دستگاه های مربوطه حل وفصل شد.

کوشکی تأکید کرد: طرح بزرگراه ابریشم در حقیقت تسهیل کننده ارتباط شمال و جنوب شهر و یک طرح بااهمیت است که در کاهش بار ترافیکی شهر مؤثر است.

اجرای طرح مصوب جامع شهری سبزوار

وی با بیان اینکه طرح جامع جدید شهر سبزوار در سال ۱۳۹۱ مصوب شده و در سال ۱۳۹۳ پس از طی مراحل قانونی به شهرداری سبزوار ابلاغ شد، گفت: اولویت اصلی شهرداری سبزوار بر اساس طرح جامع جدید مشخص شدن عرض شهر است.

وی با بیان اینکه عملیات تملک اراضی و اجرای فاز نخست کمربندی محیطی سبزوار از یک سال و ۶ ماه گذشته آغاز و فاز نخست آن به بهره برداری رسید، عنوان کرد: تقاطع کمربندی شمال شرق یا بزرگراه ابریشم به سمت بلوار شریعتی ۵۰ درصد پروژه اجرایی شده و فاز دوم پروژه به زودی به پایان می رسد.

وی با بیان اینکه بر اساس طرح جامع سبزوار توسعه شهر به سمت شمال است، تصریح کرد: اراضی خالی در شمال شهر سبزوار باوجود کمربندی مشخص شده و ساخت وساز باید در این اراضی تمرکز داشته باشد و از ساخت وساز در شرق و غرب سبزوار جلوگیری می شود. مشخص شدن محدوده شهری با اجرای کمربند محیطی سبزوار از حاشیه نشینی در سبزوار جلوگیری می کند.

وی خاطرنشان کرد: با تکمیل این بزرگراه پیش بینی می شود ماهیانه ۲۰۰ میلیون تومان در مصرف سوخت شهروندان صرفه جویی شود چراکه مردم نیاز ندارند به محدوده شهری بیایند و انتقال از غرب به شرق و یا از شمال به جنوب از طریق این کمربندی انجام می شود.

وی یادآور شد: برای اجرای چهار فاز پروژه کمربند محیطی سبزوار ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده که تاکنون ۳۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

دستور ویژه وزیر راه و شهرسازی برای رفع مشکلات شهرداری سبزوار

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مسائل و مشکلات سبزوار مسئله ترافیک داخل شهر است، اظهار داشت: با توجه به توسعه، گسترش و ارتفاع سازی هایی که در سال های اخیر در شهرستان شده است، بخش عمده ای از شهروندان برای تردد در بخش های شمالی بخصوص در محدوده توحید شهر و جنوب شهر در محدوده تردد برای دسترسی به جاده روداب و ششتمد با مشکلات عدیده ترافیکی روبه رو بودند.

وی با اشاره به اجرای پروژه هشت بهشت تصریح کرد: این طرح در دوران شهرداری آقای طالبی بازگشایی شد و زمینه برای احداث طرح بزرگراه ابریشم برای اتصال این کمربندی به محدوده توحید شهر و جاده سبزوار  اسفراین را فراهم کرد.

سبحانی فر با بیان اینکه وجود اراضی معارض مهم ترین مانع برای اجرای این طرح بود، گفت: با توجه به همت آقای کوشکی شهردار سبزوار، روند اجرای طرح رشد خوبی داشت که وجود معارضین باعث کندی در اجرای پروژه شده بود.

وی با اشاره به برگزاری نشست با وزیر راه و شهرسازی برای رفع مشکلات طرح افزود: در این نشست ها که با حضور شهردار و اعضاء شورای شهر سبزوار برگزار شد، موافقت وزیر برای اختصاص حدود ۳۰۰ هکتار زمین اخذ شد تا در اختیار شهرداری قرار بگیرد.

سبحانی فر اظهار امیدواری کرد: با اختصاص این اراضی زمینه برای بازگشایی مسیر هشت بهشت از خلیج فارس به توحید شهر و جاده سبزوار  اسفراین به همت شهرداری فراهم شود.

سبحانی فر با اشاره به سفر امینی معاون وزیر راه و شهرسازی به سبزوار افزود: در این سفر معاون وزیر راه و شهرسازی مسیر اجرای پروژه را بازدید کردند و با توجه به همت و تعهد شهرداری برای تکمیل طرح دستور تأمین ۲ هزار تن قیر رایگان توسط ایشان داده شد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از این قیر اختصاص یافته است، گفت: بخشی از این مسیر آسفالت و بهره برداری شده است. همچنین گره های ترافیکی که در قسمت شمالی شهر وجود داشت باز و دسترسی همشهریان سبزواری به بخش شمالی، کمربند جنوب، جاده سبزوار  قوچان و محور ارتباطی روداب و ششتمد فراهم شده است.

اختصاص هشت هکتار برای اجرای طرح امام زاده شعیب (ع)

سبحانی فر با اشاره به طرح امام زاده شعیب(ع) عنوان کرد: با اجرای این طرح زمینه برای حضور گردشگران و زائران بارگاه رضوی به شهرستان و حرم مطهر امام زاده فراهم می شود.

وی افزود: برای تملک و خرید اراضی حاشیه این طرح به اعتبار زیادی نیاز است که با توجه به این موضوع ۸ هکتار زمین برای بازگشایی پروژه در اختیار شهرداری سبزوار قرار گرفت.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی همچنین افزود: در نشست با وزیر راه و شهرسازی موافقت اختصاص ۳۰ هکتار اراضی جهت احداث نمایشگاه بین المللی، ۳۰۰ هکتار جهت دفن پسماند و ۱۰۰ هکتار جهت تأمین هزینه های عمرانی توحیدشهر اخذ شد.

وی گفت: در سایه همدلی، مشکلات شهرستان حل و رفع می شود و اگر بخواهیم به جای همدلی به سمت تفرقه برویم با مشکلات زیادی روبه رو خواهیم شد.

گزارش: جواد پورسخاوت- هفته نامه ستاره شرق