مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: با پیگیری این نهاد ۱۰ پروژه ساختمان‌سازی در محدوده و حریم بافت تاریخی این شهر تعطیل و مهروموم شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سبزوار، محسن برآبادی افزود: بر مبنای ضوابط بافت تاریخی، ارتفاع مجاز برای ساختمان‌های در حال ساخت درون این بافت هفت و نیم متر در دو طبقه است.

وی ادامه داد: باوجود ابلاغ این ضوابط و لازم‌الاجرا بودن آن برخی از مالکان با احداث ساختمان‌های چند طبقه و پرداخت جریمه در کمیسیون ماده صد شهرداری، بافت تاریخی شهر سبزوار را مخدوش کرده‌اند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: در همین راستا ۱۰ پروژه ساختمانی به‌وسیله شهرداری تعطیل و پلمپ شد تا تصمیم مناسب و قانونی دراین‌باره گرفته شود.

وی افزود: این شهر با معماری درون‌گرا و مصالح بومی خشتی و آجری در حاشیه کویر قرار دارد و بافت تاریخی آن با ۵۰ اثر تاریخی ثبتی و ۱۰۰ اثر شناسایی شده شامل مسجد جامع، بازار و محلات مسکونی ۱۸۰ هکتار وسعت دارد.

پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار سال ۹۶ با هدف صیانت از آثار تاریخی و توسعه گردشگری در محل خانه امین‌التجار مشهدی این شهر راه‌اندازی شد.

۹۶۰ اثر تاریخی، فرهنگی و معنوی در سبزوار وجود دارد که تاکنون ۱۶۲ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی ثبت شده است.