بعضی از امکانات و تجهیزات موجود در هر شهر شاید در نگاه اول جزو ضروریات و مسائل مهم نباشد، اما با دقت بیشتر و تمرکز در آن می توان به عمق اهمیت و اثرگذاری آن پی برد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار،  یکی از این امکانات، فضای تفریحی ویژه بانوان است. جایی که  زنان و دختران جوان بتوانند با راحتی و آسایش به ورزش ها و فعالیت های مفرحی بپردازند که در پارک های عمومی یا منع قانونی دارند و یا قبح عرفی!

پارک بانوان؛ در واقع پاسخ به نیازی است که به دلیل محدودیت های جامعه یا ترجیح شخصی، برای بانوان به وجود آمده است و به اعتقاد برخی از جامعه شناسان، این مساله می تواند تا حدی به تخلیه هیجانات زنان منجر شود.

در واقع ایده اولیه تشکیل این مراکز، سال ها پیش در دفتر امور زنان ریاست جمهوری مطرح شد اما پس از مدت کوتاهی این بحث به دست فراموشی سپرده شد و توجه دوباره به این بحث از سال ۱۳۸۲ آغاز گشت.

در واقع بعد از ارائه گزارش پزشکان دانشگاه علوم پزشکی به دفتر امور زنان، مبنی بر رشد بیماری پوکی استخوان نزد زنان در اثر شیوه ی زندگی آن ها (عدم استفاده از نور خورشید به دلیل زندگی آپارتمان نشینی و خانه های مشرف به یکدیگر)، به نبود امکانات اولیه رفاهی، ورزشی و تفریحی برای زنان توجه شد و ایجاد و احداث پارک های ویژه زنان در سال های اخیر را به بحثی جدی تبدیل نمود و برای اولین بار، سازمان شهرداری های کشور با مشارکت شهرداری ها و به همراه دفتر امور زنان وزارت کشور، در ایجاد مراکز تفریحی ورزشی و رفاهی برای بهره برداری زنان، پیشگام شدند که به دنبال آن برخی از استانهای کشور، مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، چهارمحال بختیاری، تهران و غیره، این پارک ها را ایجاد کردند.

در سبزوار اما احداث این پارک به ۶سال قبل باز می گردد،پارکی که از همان ابتدا با کمبودها و نواقصی مواجه بود. در این راستا اما تیم جدید مدیریت شهرداری سبزوار با سکانداری سیدعلی کوشکی شهردار سبزوار برای رفع مشکلات و ارتقا تجهیزات این پارک تصمیمات جدیدی گرفته اند.

در این راستا؛رئیس سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سبزوار از تجهیز پارک بانوان این شهر در آینده ای نزدیک خبر داد.

علی دلبری با اعلام این خبر افزود: این اقدام در راستای تامین آسایش، آرامش، امنیت اجتماعی بانوان، شور و نشاط همگانی توسط شهرداری صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در جلسه اخیر شورای معاونین و مشاوران شهرداری ارتقاء و تجهیز و افزایش تجهیزات این پارک در دستور کار این نهادمردمی قرار گرفت،بیان کرد: در این راستا در همین جلسه تهیه طرح جامع پارک بانوان تایکماه آینده در دستور کار معاونت فنی و شهرسازی قرار گرفت تا نسبت به ارتقای این پارک اقدام نماید.

دلبری همچنین اظهار داشت: در جلسه مذکور مقرر شد تا شهرداری نسبت به ایجاد دو پارک دیگر در خیابان پیروزی و بلوار شریعتی در آینده ای نزدیک برای بهره وری بانوان این شهر اقدام نماید.

او به برخی اقدامات اخیر در پارک بانوان اشاره کرد و گفت: به دلیل نبود پارکینگ و دسترسی مناسب، تیم مدیریت شهرداری تصمیم بر خط کشی، تجهیز، نصب وسایل و تجهیزات بیشتر کرد که این مهم طی روزهای آتی به پایان خواهد رسید.

دلبری در پایان گفت: شهرداری دغدغه ای جز جلب رضایت شهروندان و ارتقا خدمات کمی و کیفی در توسعه شهری ندارد که این مهم مستلزم همراهی و سعه صدر شهروندان نیست.