ج‍

‍ کاهش تصادف در گرو ارتقای فرهنگ ترافیکی است

ایمنی حمل و نقل و ترافیک از مولفه‌های مهم در سنجش کیفیت خدمات شهری در کشورهای جهان است؛ لذا مدیران و کارشناسان شهری می‌کوشند با اتخاذ راهکارهایی از جمله حذف نقاط حادثه‌خیز، زمینه بروز تصادفات رانندگی را کاسته و ضریب ایمنی ترافیک را افزایش دهند.

به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سبزوار، امروزه مهندسی ترافیک و برنامه ریزی حوزه حمل و نقل شهری از مهم‌ترین مبانی مدیریت شهری است.

وقوع تصادفات در شبکه حمل و نقل درون شهری فرایند خدمات رسانی را کُند، جابجایی بار و مسافر را مختل کرده و بر عملکرد و کارایی سایر بخش‌های خدمات شهری اثر منفی می‌گذارد.

برای نیل به مقصود تامین ایمنی حمل و نقل درون شهری شاخصه‌های زیادی دخالت دارد که تغییر و اصلاح بسیاری از آن‌ها در حیطه اختیارات مدیریت شهری نیست و مستلزم اتخاذ تدابیر همسو در مدیریت کلان کشور است، اما شناسایی نقاط حادثه‌خیز و رفع آن‌ها جزو مهم‌ترین وظایف مدیران شهری است که انجام آن در کنار اجرای طرح‌هایی مانند پایش تصویری و آموزش شهروندی زمینه کاهش تخلفات و تصادفات شهری را فراهم می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری سبزوار گفت: اگر فرهنگ ترافیک ارتقا یابد، تصادفات نیز کمتر خواهد شد.

فواد سحابی افزود: مرکز مدیریت و کنترل ترافیک شهرداری سبزوار با هدف پایش تصویری ترافیک شهر و ثبت تخلفات در سامانه هوشمند حمل و نقل شهری با اختصاص اعتباری بالغ بر پنج میلیارد ریال در سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی شده است.

وی بیان کرد: استفاده از سامانه‌های هوشمند و ثبت تخلفات رانندگی راهکاری مناسب برای کنترل ترافیک شهری است که می‌تواند معضلات مدیریت شهری در این بخش را رفع کند، به همین دلیل در اولویت برنامه‌های اجرایی شهرداری سبزوار قرار دارد.

او با بیان اینکه راه‌اندازی مرکز مدیریت و کنترل ترافیک شهری با هدف دستیابی به شهر هوشمند، کنترل ترافیک شهری و کاهش حوادث رانندگی انجام شده است، تصریح می‌کند: در شهر سبزوار ۱۶ دوربین نظارتی و ثبت تخلفات رانندگی در ۱۰ نقطه از سطح شهر نصب و در حال فعالیت است.

رئیس سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری سبزوار در مورد علت حادثه‌خیزی برخی از معابر و تقاطهای سطح شهر گفت: رعایت نکردن سرعت مجاز در معابر درون شهری ، خطراتی را همراه دارد و موجب افزایش تصادفات در این محدوده ها می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان باید حداکثر سرعت ۴۰ کیلومتری در معابر شریانی و ۶۰ کیلومتری در معابر بزرگراهی درون شهری که به عنوان سرعت مجاز در نظر گرفته شده را رعایت کنند تا مشمول جریمه نشوند.

او تصریح کرد: اجرای این طرح می‌تواند کاهش تصادفات در نقاط حادثه‌خیز را همراه داشته باشد و باعث روان‌سازی ترافیک ، تسهیل در عبور و مرور، کاهش تصادفات و حفظ جان و آرامش شهروندان شود.

رئیس سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری سبزوار اضافه کرد: بهره‌برداری کامل از مرکز مدیریت و کنترل ترافیک شهرداری سبزوار در سه مرحله انجام می‌شود و همچنین رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از سوی شهروندان، بهبود وضعیت شهرنشینی و افزایش آرامش و آسایش شهروندان را به همراه دارد.

او می‌افزاید: با همکاری شهرداری و پلیس راهور تخلفات رانندگی شهروندان ثبت می‌شود و رانندگان متخلف جریمه خواهند شد.