نشست و جلسه کمیته تخصصی کنگره ملی ۱۶۰۰ شهید دیار سربداران با حضور شهردار سبزوار ، فرمانده ناحیه مقاومت سپاه ناحیه سبزوار، رییس شورای اسلامی شهرستان، نایب رئیس شورای اسلامی شهر و ارغیانی، بروغنی و کرامت اعضای شورای اسلامی شهر ، معاون فرهنگی ناحیه مقاومت و جمعی از مدیران شهرداری برگزار شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سبزوار، در این نشست فرمانده ناحیه مقاومت سپاه ناحیه سبزوار گفت: کنگره ملی ۱۶۰۰ شهید دیار سربداران برنامه مقدماتی کنگره ملی استان خراسان رضوی است که قرار است در سال ۱۴۰۰ برگزار شود.

سرهنگ موحدنیا افزود: براساس ستاد بزرگداشت شهدای کشور ۴ شهرستان استان یعنی سبزوار، نیشابور، تربت حیدریه و کاشمر که دارای بیش از هزار شهید هستند برای برگزاری کنگره ملی پذیرفته شدند که کنگره سبزوار در بهمن ماه برگزار خواهد شد.

وی با تاکید به اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا و هشدارهای وزارت بهداشت در این زمینه درخواست تعویق این کنگره ملی به ستاد بزرگداشت شهدا اعلام شده، بیان کرد: هنوز فعلا پاسخی در این زمینه دریافت نشده است. در این راستا ما تا قبل از زمان برگزاری کنگره باید ۱۹ کنگره اقشاری شهدا را تا اجلاسیه کنگره برگزار کنیم.

وی در ادامه به بخشی از اقدامات صورت گرفته در این زمینه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شورای سیاستگذاری، ستاد اجرایی، دبیرخانه، کمیته های شهرستانی، تحقیق و پژوهش و… تشکیل و فعالیت های زیر مجموعه آن آغاز شده است.

شهردار سبزوار نیز در این نشست نیز گفت: برگزاری کنگره شهدا اقدامی در راستای عمق‌بخشی به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

سید علی کوشکی افزود: برگزاری کنگره‌ها و یاوراده‌ها بهترین ابزاری است که با آن می‌توانیم فرهنگ ایثار و مقاومت را به نسل‌های امروز انتقال دهیم و رویداد بزرگی است که سبب همبستگی گروه‌ها و دستگاه‌های مختلف می‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه شهرداری با همه توان در کنار کنگره ملی ۱۶۰۰ شهید دیار سربداران است، بیان کرد: خانه موزه شهید فرومندی، تجهیز حسینیه هنر، اختصاص طبقه اول مدیریت فرهنگی اجتماعی، خانه فرهنگ و هنر، سوله مدیریت بحران و دیگر امکانات شهرداری در اختیار این کنگره قرار می گیرند تا شاهد برگزاری کنگره ای باشکوه در حد شهدای والامقام این دیار در سطح ملی باشیم.

کاظم کرامت عضو شورای اسلامی شهر سبزوار هم با اشاره به اینکه تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دقت کنید کنگره‌ها تبدیل به مجلس ختم باشکوه نشود، گفت: آنچه برگزار خواهد شد یک کار فرهنگی بزرگ و عمیق است که دستاوردهای فراوانی دارد و آثار حاصل از آن می بایست به صورت خلاقانه و هنرمندانه ارائه شود.

وی افزود: برنامه های این کنگره ملی باید آنگونه باشکوه برگزار شود که حتما خروجی آن به دست همه مردم برسد.

علی ارغیانی دیگر عضو شورای اسلامی شهر سبزوار نیز با بیان اینکه شهید و شهادت یک حقیقت تاریخی و دینی است و باید این حقیقت را در درون خود زنده نگه داریم، گفت: برگزاری کنگره ملی ۱۶۰۰ شهید دیار سربداران جان تازه ای به روح است که چندین سال است برگزار نشده بود.

بررسی مکتب حاج قاسم، تهیه سرود ایثار و شهادت، ساخت المان سردار سلیمانی، تعیین وظایف اجرایی شورا و شهرداری و ادارات، کمیته ها، کارگروه ها و تامین اعتبارات در کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت از جمله پیشنهادات وی برای برگزاری این کنگره بود.

آرمین نایب رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار هم با تصریح این نکته که ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیازمند کار تحقیقی و پژوهشی است، گفت: ما هر چه داریم از شهداست، در این راستا برای شناساندن ابعاد شخصیتی شهدا و سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی می بایست مبانی کار تحقیق علمی و پژوهشی به شهروندان و جوانان سپرده شود و در این زمینه دانشگاه ها و تهیه مقالات به صورت تخصصی در دستور کار کمیته ها قرار بگیرد.

فروغی رئیس شورای شهرستان نیز گفت: راه شهدا برای ادامه امنیت و استقلال این مرز و بوم باید تداوم یابد و این مهم در سایه فرهنگ سازی و تکریم خانواده معظم شهدا ممکن خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه نباید از برگزاری چنین کنگره هایی که به نام شهداست بهره برداری سیاسی صورت بگیرد، بیان کرد: امید است با خلوص نیت بتوانیم کنگره ای را برگزار نماییم که ماحصل آن جریان سازی تفکرات جدید در حوزه شهید و شهادت در کشور باشد.

بروغنی دیگر عضو شورای شهر سبزوار هم گفت: ما آزادی و رفاه خود را مدیون ایثار شهدا هستیم، قطعا اگر مرور یاد و خاطره شهدای انقلاب و دفاع مقدس نباشد ایثارگری‌های آن‌ها به دست فراموشی سپرده می‌شود.

وی گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی گرامیداشت یاد شهدا کمتر از شهادت نیست و بر این اساس نیاز است همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط کمک کنند تا کنگره ملی شهدای سبزوار به شکل مطلوب و اثرگذاری اجرا شود.

سرهنگ پیری معاون فرهنگی ناحیه مقاومت سپاه سبزوار هم با بیان اینکه برگزاری کنگره‌های شهدا از راه‌های موثر ماندگاری ارزش‌های دفاع مقدس و انتقال آن به آیندگان است، بر تهیه تولیدات کارهای فرهنگی و هنری غنی، برگزاری یادواره های اقشاری، فضای سازی شهری، دیوار نویسی، نقاشی دیواری، ساخت المان، نامگذاری کوچه ها و معابر با موضوعات حوزه شهید و شهادت تاکید کرد.

گفتنی است در پایان این نشست دکتر آرمین نایب رئیس شورای اسلامی شهر به عنوان مسئول کمیته نشر ادبیات و پژوهش، ارغیانی رئیس کمیسیون ایثار و مقاومت شورا به عنوان مسئول ستاد بررسی مکتب حاج قاسم و کرامت  عضو شورای شهر به عنوان مسئول کارگروه تخصصی فرهنگی و هنری کنگره ملی ۱۶۰۰ شهید دیار سربداران منصوب شدند.