July 20,2019 | ۱۳۹۸/۰۴/۳۰

Sabzevar Municipality

۱۴ مهمان ناخوانده به خانه سبزواری ها آمدند

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سبزوار گفت: در سه ماهه نخست سال جاری، ۱۴ حیوان مهمان ناخوانده شهروندان سبزواری شدند و برای آنها ایجاد مزاحمت کردند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، مهدی احمدی راد افزود: در مدت مذکور آتش نشانان پس از تماس های شهروندان به مرکز فرماندهی ۱۲۵ آتش نشانی، ۸ مار، ۵ گربه و یک راسو را زنده گیری و به دامان طبیعت بازگرداندند.

وی در ادامه با بیان اینکه با توجه به افزایش دمای هوا بعضا تعداد مارها بیشتراز دیگر ماه های سال به سازمان آتش نشانی گزارش می شود، بیان کرد: مارها حیوانات خونسردی هستند که از قدرت بینایی و شنوایی خوبی برخوردار نبوده اما به خوبی می‌توانند ارتعاشات اطراف را حس کرده و نسبت به آن واکنش نشان دهند.

او گفت: این حیوان در فصل گرما زاد و ولد و پوست اندازی می‌کند و تمایل به حضور در نقاط خنک و دارای پوشش گیاهی دارد. از این رو با توجه به گرمی هوا این حیوان در نزدیک‌ترین و خنک‌ترین نقطه مستقر می‌شود.

احمدی راد همچنین با بیان اینکه برخی از مارها نیز همراه با وسایل نقلیه‌ای که در طبیعت تردد و توقف می‌کنند به منازل مسکونی آورده می‌شوند، افزود: همه شهروندان باید توجه داشته باشند که در صورت مشاهده هر گونه مار بدون هیچ اقدامی با سامانه ۱۲۵ تماس بگیرند تا نیروهای امدادی بدون آسیب مار را زنده بگیرند.

وی ادامه داد: همچنین چنانچه فردی دچار مارگزیدگی شود باید در اولین گام شکل ظاهری مار را در نظر داشته باشد و به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه و پادزهر آن را دریافت کند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سبزوار گفت: البته تعداد عملیات های امدادگران آتش نشانی در سه ماه نخست سال گذشته دفع  ۴۱مورد حیوان مزاحم مار و گربه بود که پس از زنده گیری به دامان طبیعت بازگردانده شد.