در حال و هوای نوروز سبزوار

مردم سبزوار نیز مانند دیگر هموطنانمان چند هفته مانده به عید نوروز شروع به خانه تکانی می‌کنند بعد به بازار می‌روند و خرید عیدشان را انجام می‌دهند و در واقع مقدمات سال نو را فراهم می‌کنند. بانوان سبزواری عمدتاً خودشان سبزه سفره‌های عیدشان را آماده می‌کنند انها دو هفته مانده به عید حبوبات از جمله گندم، عدس و ماش را در ظرفی می‌کارند و هر روز به ان آب می‌دهند و یا به صورت گوی مانند در داخل بطری‌های آب قرار می‌دهند. پخت شیرینی عید از دیگر برنامه‌های پیش روی بانوان سبزواری است آنان بصورت سنتی اقدام به تهیه شیرینی می‌کنند در برخی روستاها و نقاط شهر هنوز پخت سمنو ادامه دارد و دیگ‌های پخت سمنو چند روز مانده به عید برپا می‌شود.

در روزهای نزدیک به عید برنامه نوروز خوانی بدین صورت که دو نفر یکی صورت خود را سبزوسیاه می‌کرد و دیگری سرخ و سیاه یکی دف می‌زد و دیگری می‌خواند و به پیشواز بهار می‌رفتند این برنامه به اصطلاح سبزواری‌ها تاس قالیچه گفته می‌شود که هنوز نیز در برخی روستاها اجرا می‌گردد.

در اینجا لازم است به جشن چهارشنبه سوری نیز که از قدمت زیادی در این منطقه برخوردار است اشاره ای داشته باشیم. در ایران باستان شبی نزدیک به شب تحویل سال را جشن می‌گرفتند و از آن به سور آخر یاد می‌کردند بعد از اسلام این شب مصادف با سه شنبه آخر سال شد از این پس سور آخر به چهارشنبه سوری تغییر نام داد در سبزوار در شب چهارشنبه سوری نوعی‌اش تهیه می‌شود که به آش جوش بره معروف است در این آش که بجای رشته از خمیر که به قطعات کوچک‌تر تقسیم شده استفاده می‌شود ترکیبی از سبزی خاص را با هم می‌جوشانند و عصاره آنرا داخل قطعه‌های خمیر کوچک می‌گذارند و سپس آنرا می‌جوشانند پس از پخته شدن آنرا با ماست ترکیب می‌کنند و می‌خورند. مردم در این شب با روشن کردن چند کوپه آتش و پریدن از روی آن این شعر را می‌خوانند زردی مو از تو سرخی تو از مو. یا می‌خواندند غم بارا شادی بیا محنت بارا روزی بیا سال نو بیا خوب بیا محنت بارا شادی بیا

در گذشته مردم کوزه‌های سفالی آسیب دیده در طول سال را برای بلاگردانی خود و خانواده از بالای بام خانه به پایین می‌انداختند قبل از انداختن کوزه‌ها را دور سر خود می‌چرخاندند در برخی نقاط نیز فردی شال گردن خود را به خانه کسی می‌انداخت تا صاحب خانه به او صله بدهد این مراسم بطور خودجوش هنوز در برخی نقاط برگزار می‌شود.

مردم سبزوار در ساعت تحویل معمولاً در بقاع متبرکه امام زاده شعیب و یحیی و در مصلی شهر بر سر از دست رفتگان حاضر می‌شوند برخی نیز ترجیح می‌دهند ساعت تحویل را در منزل در کنار سفره هفت سین بگذرانند و سپس به خانه بزرگ‌ترها بروند و عید مبارکی بگویند.

رسم عیدی دادن هنوز در بین خانواده‌های سبزواری پابرجاست و بزرگ‌ترها به بچه‌ها و کوچک‌ترها عیدی می‌دهند سبزوار در ایام نوروز بسیار شلوغ می‌باشد چرا که بسیاری از سبزواری‌های ساکن در دیگر شهرها به شهر خودشان برمی گردند تا نوروز را در بین اقوام خودشان با خوشی سپری کنند.