توجه خوبی به ارتقای سکونتگاه های غیررسمی در لایحه بودجه شده است

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: توجه خوبی به ارتقای سکونتگاه های غیررسمی و بهبود وضعیت این محلات در لایحه بودجه۱۴۰۲ شده است. 

محمد آیینی در حاشیه بازدید از طرح پیشنهادی شهرداری سبزوار مبنی بر اتصال بقعه متبرکه امامزاده شعیب سبزوار به کمربندی و همچنین محلات حاشیه شهر سبزوار افزود: در شرایطی در مرحله تصویب لایحه بودجه سال آینده قرار داریم که تصمیمات خوبی در آن برای ارتقای سکونتگاه های غیررسمی در محدوده شهرها گرفته شده است.

وی اظهار داشت: یکی از این موارد بهره مندی سکونتگاه های غیررسمی از اعتبارات ماده ۳۹ ارزش افزوده است که از این طریق برخی طرح‌های این محلات از این محل تامین مالی می شوند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به نقش موثر شهرداری ها در ارتقای وضعیت سکونتگاه های غیررسمی گفت: شهرداری ها از تمامی ظرفیت های قانونی برای حمایت از بازآفرینی شهری و نوسازی استفاده نمایند.

 آیینی افزود: برای نوسازی بافت فرسوده، شهرداری ها از ١٠٠ درصد امکان تخفیف در صدور پروانه و نیز ارائه تسهیلات مالی در طرح نهضت ملی مسکن را فراهم نمایند. 

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: سبزوار یکی از شهرهای موفق بازآفرینی کشور است که این دستاوردها مرهون تلاش مسوولان شهرستان و ستاد بازآفرینی آن است.

آیینی افزود: شرکت بازآفرینی سبزوار بار دیگر نیازمندی های این محلات هدف این شهر شامل احداث مدارس، درمانگاه، کلانتری، فضاهای ورزشی و به ویژه بهسازی معابر را برای اینکه ساکنان آن به متوسط خدمات شهری برسند را احصا نمایند .

وی تصریح کرد: مصوبات ستاد شهرستان سبزوار حوزه بازآفرینی به استانداری ابلاغ و به شورای برنامه ریزی و توسعه استان برسد که متناسب با جمعیت محلات هدف که یک سوم جمعیت شهر سبزوار است به همین میزان اعتبارات شهرستان در محلات حاشیه شهر هزینه شود. 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: همچنین موضوع اتصال امامزاده شعيب (ع)به كمربندي جنوب این شهر در مسیر جاده تهران مشهد مورد بررسی قرار گرفت که مانع اصلی در مسیر اجرای این طرح مصوب نبودن بافت پیرامون آن به عنوان بافت فرسوده است که باید راهکاری برای آن اندیشیده شود.

سبزوار رتبه دوم حاشیه نشینی را پس از مشهد در خراسان رضوی دارد. این شهر از جمله شهرهایی است که با مساله سکونتگاه غیررسمی مواجه است و نزدیک به ۷۰هزار نفر از جمعیت این شهر در سکونتگاه‌های غیررسمی که دور تا دور آن را فرا گرفته است زندگی می کنند.

۸۰۰ هکتار از گستره سه هزار و ۷۵۴ هکتاری شهر سبزوار سکونتگاه غیررسمی یا حاشیه این شهر است و محدوده شرق کال عیدگاه بزرگترین کانون اسکان غیررسمی شهر سبزوار هم از نظر جمعیت و هم وسعت محسوب می‌شود