جاذبه‌های طبیعی و گردشگری سبزوار

روستای طبس

روستای طبس در ۲۰ کیلومتری شمال شهر سبزوار و در منطقه کوهستانی قرار دارد وجود چشمه سارها و درختان فراوان در فصل بهار و تابستان، این منطقه را به یکی از نقاط خوش آب و هوای نزدیک شهرستان سبزوار تبدیل نموده است به نقل از کتا ب “تاریخ بیهق” چشمه آب گرمی در این منطقه قرار داشته که از خواص درمانی برخوردار بوده است.

روستای دلبر

در فاصله ۲۷ کیلو متری شمال غربی شهر سبزوار و در کنار رودخانه ” دلبر” فضای سبز و پر طراوتی وجود دارد که جهت گذراندن یک روز تعطیل مناسب می‌باشد.

روستای سنگ سفید

این روستا در فاصله ۷ کیلومتری شمال شهر سبزوار و در مسیر جاده قدیم سبزوار – اسفراین قرار دارد موقعیت طبیعی و کوهپایه ای آن مناطق دیدنی و طبیعی را بوجود آورده که در روزهای تعطیل شمار زیادی از مردم جهت گذراندن اوقات فراغت به این نقاط می‌روند.

رودخانه ششتمد

در فاصله ۳۷ کیلومتری جنوب شهر سبزوار و در فاصله ۷ کیلومتری جاده سبزوار- بردسکن قرار دارد. مسیر اصلی رودخانه ششتمد با چشمه‌های متعدد، آبی سرد و گوارا، کوهستان، دره و پوشش گیاهی مناسب، باغات با انواع میوه جات، خالق چشم انداز زیبایی شده که مورد توجه دوستداران طبیعت و کوهنوردان است.

تفرجگاه بابا افچنگ

این تفرجگاه به فاصله ۱۸ کیلومتری شهر سبزوار و در مسیر روستای کوهستانی ” افچنگ” قرار دارد آب و هوای کوهستانی و پوشش گیاهی مناسب جلوهٔ خاصی به این منطقه داده است.

آبشار سر آچو

این آبشار در مسیر رودخانه مهر ۱۱ کیلومتری روستای مهر و در ۶۵ کیلومتری شمال غربی سبزوار قرار دارد چون رودخانه از ارتفاعات بالا دست کوه‌های مهر سرچشمه می‌گیرد در نقاط مختلف آبشارهای متعددی را تشکیل داده است. ارتفاع بلندترین آبشار در این منطقه به بیش از ۱۰ متر می‌رسد.

چشمه آب معدنی سبه

در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر سبزوار و در حاشیه جاده سبزوار- بردسکن در کنار روستای ” حسن آباد سبه” چشمه معدنی وجود دارد که اهالی روستای سبزوار از گذشته دور برای استفاده از خواص درمانی آن چشمه استفاده می‌کردند.

کویر مزینان

قسمت‌های جنوب غربی شهرستان در بخش داورزن به کویر مزینان محدود می‌گردد این قسمت از شهرستان سبزوار که در حاشیه کویر مرکزی ایران قرار دارد مورد توجه کویر گردان و ستاره شناسانی است که در شب‌های تابستان ضمن لذت از هوای کویری به رصد ستارگان می‌پردازند.

پناهگاه حیات وحش شیراحمد

سبزوار علیرغم دارا بودن اقلیم نیمه بیابانی و بیابانی زیستگاه گونه‌های بسیاری از حیات وحش ایران می‌باشد. این منطقه با مساحتی به مساحت تقریبی ۲۶ هزار و ۶۲۹ هکتار در ۱۵ کیلومتری جنوب سبزوار قرار دارد و بیش از این به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردیده بود که از سال ۱۳۸۱ به صورت پناهگاه حیات وحش رسمیت یافت. منطقه شیر احمد از گذشته‌های دور بعنوان یکی از زیستگاه‌های خوب آهو در منطقه سبزوار مطرح بوده است. در این منطقه براساس آخرین سرشماری (سال ۸۴) حدود ۲۳۰۰ رأس از این حیوان زیبا و حساس دیده می‌شود. در سالهای نه چندان دور آهوها در گله‌هایی با بیش از ۱۰۰ رأس جمعیت و به تعداد زیاد قابل مشاهده بودند. که در کنار سایر وحوش منطقه به دور از دغدغه و استرس‌های کنونی زندگی آرامی را سپری می‌کردند.

منطقه تیراندازی ممنوع کمر قلعه روداب

این منطقه با وسعت ۳۴ هزار و ۱۰۵ هکتار شامل اکوسیستم‌های متنوع کوهستانی، رودخانه ای و دشتی است. منابع آبی مطلوب و گونه‌های ارزشمند جانوری از جمله قوچ، میش، آهو، کفتار، گرگ، شغال، انواع گربه سانان، هوبره، کبک، تیهو و انواع پرندگان شکاری مانند کوکر، شکم سیاه و… را دارد.